98 Yeni Fizik Tedavi Bölümü Açılacak!

Geçtiğimiz pazar günü TBMM Genel Kurulunda, Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Bu görüşme sırasında Sağlık Bakanı Sn. Ahmet Demircan, 2018 yılında 9 bin hekim, 27 bin yardımcı sağlık personeli olmak üzere 36 bin kişinin bakanlık bünyesinde istihdam edileceğini söyledi. Fakat uzmanlar bu sayılara rağmen bu alımların sağlık alanındaki işsizliği azalatacak oranda olmayacağı söylüyor ve sağlıkçılar alternatif çözüm bekliyor.

Konuyla ilgili konuşan Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkanı Prof. Dr. Tülin Düger şunları söyledi;
“Özel üniversitelerin hızla artışı ile birlikte özellikle sağlık alanında herhangi bir iş planlaması yapılmaksızın çok sayıda lisans ve önlisans programı açıldı. Sağlık dernekleri olarak yaptığımız hesaplamaya göre, son beş yılda 10 sağlık profesyonelinden sadece 1’i atandı.”

“Şuan Türkiye’de mezun 17 bin 500 fizyoterapist var ve bunların yarısından fazlasının işsiz olduğunu biliyoruz. Buna rağmen, hali hazırda fizyoterapist yetiştiren 54 tane okul harici 98 yeni okula da YÖK tarafından izin çıkmış durumda. Bunların hepsi öğrenci alıp mezun vermeye başladığı andan itibaren bu 10’da 1 oranı katlanarak artacak.”

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkanı Prof. Dr. Tülin Akçay Düger YÖK ve Sağlık Bakanlığı’nın bir araya gelerek sağlıkta iş gücü planlamasını yaparak bu plansız artışın önüne geçmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42416586

Ayrıca daha önce yazdığımız fizik tedavi bölümünün geleceği nasıl yazımızı okuyabilirsiniz

Sosyal Etiketler:
█ ▌► Bu yazı 6.276 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın