Abduksiyon Ne Demek?

Abduksiyon ne demek  latince ftr de ve tıp dilinde nasıl kullanılır türkçe anlamı bu yazımızda. Abduksiyon hareketi tıp anlamı ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz. abduksiyonun ne demek ile ilgili olduğunuz sorulara en kısa zamanda cevap yazmaya çalışıyoruz.

Lat: abducere (uzaklaştırma, saptırma). ab- uzaklaşma, zıddı anlamı veren ön ek; ducere: yol
İng: abduction
Türkçe’de farklı yazılışları: abdüksiyon

Abduksiyon Ne Demek?

Kol ve bacak için abduksiyon, kolu ya da bacağı, vücudun orta hattından uzaklaştıran harekettir. Vücudun orta hattı mid-sagital düzlemdir. Adduskiyon hareketinin tersidir. Sıklıkla abduksiyon hareketi olarak kullanılır. Latince de sıklıkla kullanılmaktadır. Tıp ve ftr öğrencileri başta olmak üzere öğrenciler abduksiyonun ne demek olduğunu merak etmektedir.

omuz abduksiyon hareketi

omuz abduksiyonu

el bileği deviasyonlari

el bileği deviasyonlari

El bileği abduksiyonu için radial deviasyon ifadesi kullanılır. Ayak bileği için abduksiyon hareketi tanımlanmamıştır (bkz: ayak bileği hareketleri).

parmak abduksiyonu

El parmak abduksiyonu. Başparmak MKF ve KMK eklemlerinin buradaki hareketi “ekstansiyon” ya da “radial abduksiyon” olarak adlandırılır.

El parmaklarının abduksiyonu, elin orta hattı olan 3. parmaktan uzaklaşma hareketidir. 3. parmağın abduksiyon hareketi olmaz.

Başparmağın abduksiyonu avuç içine dik bir düzlemde olur (palmar abduksiyon).

basparmak abduksiyonu

Ayak parmaklarının abduksiyonu, ayağın orta hattı olan 2. parmaktan uzaklaşma hareketidir.
Sıfat hali: Abduktör (abduksiyon hareketi yaptıran). Ör: Abduktör kas.
Zıt anlamlısı: Adduksiyon.

Bu yazımızda abduksiyon ne demek latince ne için kullanılır bunun hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sizde abduksiyon ftr tıp ve latince anlamı ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz. abduksiyon hareketi ne demek olduğu ile ilgili soru ve yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız. Diğer latince terimler ile ilgili de merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 1.903 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın