Adölesan Ne Demek

Adölesan terimi latince de ne demek tıp dilinde nasıl kullanılır bu yazımızda bu konu ile ilgili bilgilerden bahsedeceğiz. Sizde adölesan ne demek ile ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz. Merak ettiklerinize en kısa zamanda cevap yazmaya çalışıyoruz.

Lat: adolescere
İng: adolescence

Adölesan Ne Demek

Pubertenin başlangıcından erişkinliğe kadar süren fiziksel ve psikolojik gelişme dönemi, delikanlılık. Puberte genelde kızlarda 10-11, erkeklerde ise 11-12 yaşlarda başlar. Fiziksel ve psikolojik gelişimin tamamlanması ise yirmili yaşları bulabilir. Üreme organlarındaki değişimler, büyüme atağı, bilişsel olgunlaşma bu döneme ait özelliklerdir.

Örnekler:

Adölesan idiyopatik skolyozu: Geç çocukluk ve adölesan dönemde ortaya çıkan, nedeni bilinmeyen, omurganın yana olan anormal eğriliği.

Ayrıca bakınız: jüvenil

Bu yazımızda latince de sıklıkla kullanılan adölesan ne demek ne için kullanılır bunun hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sizde adölesan terimi ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız.

Sosyal Etiketler:,
█ ▌► Bu yazı 251 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın