Agonist Ne Demek – Agonist Latince ve Tıp Anlamı

Agonist terimi latince de ne demek tıp dilinde nasıl kullanılır bu yazımızda bu konu ile ilgili bilgilerden bahsedeceğiz. Sizde agonist ne demek ile ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz. Merak ettiklerinize en kısa zamanda cevap yazmaya çalışıyoruz.

Lat: agonista (yarışmacı, mücadele eden)
İng: agonist

Agonist Ne Demek

Kasılması ile belli bir hareketin oluşmasını sağlayan kas. Agonist, antagonist kasın kasılmasına direnç gösterir. Genelde bir hareket için agonist ve antagonist kaslar bulunur (antagonistik çiftler). Biri kasılırken diğeri gevşer. Bu kas çiftleri eklemin zıt taraflarında yer alır. Fleksiyon/ ekstansiyon, abduksiyon / adduksiyon gibi zıt hareketleri yaptırırlar.

Dirsek fleksiyon ve ekstansiyonunda biseps ve triseps kasları antagonistik çift olarak çalışır. Örnekler: Şınav esnasında gövdeyi yukarı kaldırırken dirsek ekstansiyonu için agonist kas triseps brakidir.

Zıt anlamlısı: antagonist.

Bu yazımızda latince de sıklıkla kullanılan agonist ne demek ne için kullanılır bunun hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sizde bu terimi ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız.

█ ▌► Bu yazı 390 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın