Ailesel Ne Demek

Ailesel ne demek latince de ve tıp dilinde nasıl kullanılır bu yazımızda bu konu ile ilgili bilgilerden bahsedeceğiz. Sizde ailesel terimi ile ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz. Merak ettiklerinize en kısa zamanda cevap yazmaya çalışıyoruz.

İng: familial

Ailesel Ne Demek

Aile ile ilişkili, bir ailenin farklı üyelerinde görülen veya görülme ihtimali olan durum, familyel. Herediter ile eş anlamlı kullanılabilir. Herediter ifadesi genetik geçişe daha çok vurgu yapmaktadır. Pek çok hastalık hem genetik hem de çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkar. Herediter bir durum ailesel geçiş göstermeyebilir (örneğin çocuk yaşta ölüme neden olan ya da kısırlığa yol açan bir hastalık).

Örnekler:

Ailesel adenomatöz polipozis koli (AAPC):

Genetik geçiş gösteren, kalın bağırsakta yüzlerce polip oluşumu ile karakterize ve özellikle kırk yaşından sonra kolon kanseri riski oluşturan durum.

Ailesel Akdeniz ateşi:

Herediter inflamatuar bir bozukluktur. Genelde 18 yaşından önce başlayan, 2-4 saat içinde ortaya çıkıp ve 6 saatten birkaç güne kadar uzayabilen ataklarla karakterizedir. Ataklarda karın ağrısı, ateş, eklem ağrıları, plörit, miyalji gibi bulgular görülür.

Ayrıca bakınız: herediter

Bu yazımızda latince de sıklıkla kullanılan ailesel terimi ne demek ne için kullanılır bunun hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sizde ailesel nedemek ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız.

Sosyal Etiketler:,
█ ▌► Bu yazı 34 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın