Anatomik Pozisyon Ne Demek?

Anatomik pozisyon ne demek  latince ftr de ve tıp dilinde nasıl kullanılır türkçe anlamı bu yazımızda. Anatomik pozisyon  tıp anlamı ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz.

İng: anatomical position

Anatomik pozisyon Ne Demek?

anatomik pozisyon

Anatomik pozisyon ve buna göre yapılan yön tanımları

İnsan vücudu hareket halinde ve şeklini değiştirebilen bir yapıdadır. Anatomik yapıları tanımlarken karışıklıkları önlemek için 1900’lerin başında standart anatomik pozisyon belirlenmiştir. Anatomik pozisyon insanın ayakta olduğu, kolların iki yanda ve avuç içlerinin karşıya baktığı pozisyondur. Eller gövdenin yanına değmeyecek şekilde hafif uzaktadır. Ayaklar arasında biraz mesafe bulunur. Anterior, posterior, medial, lateral gibi yön belirten ifadeler bu pozisyona göre kullanılır. Bu pozisyon vücudun doğal haline pek uymamaktadır. Normalde insanlar avuçları öne bakacak şekilde durmazlar. Buna rağmen evrensel kabul görmüştür.

Bu yazımızda anatomik pozisyon ne demek latince ne için kullanılır bunun hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sizde anatomik pozisyon ftr tıp ve latince anlamı ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz. anatomik pozisyonun ne demek olduğu ile ilgili soru ve yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız. Diğer latince terimler ile ilgili de merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 128 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın