Artroplasti Ne Demek?

Artroplasti ne demek latince ftr de ve tıp dilinde nasıl kullanılır bu yazımızda bu konu ile ilgili bilgilerden bahsedeceğiz. Sizde artroplasti türkçe anlamı ile ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz. Merak ettiklerinize en kısa zamanda cevap yazmaya çalışıyoruz.

İng: arthroplasty

Artroplasti

Bir eklemdeki eklem yüzlerinin cerrahi olarak değiştirilmesi, osteotomi ya da diğer tekniklerle yeniden şekillendirilmesidir. Artrit ya da travma nedeniyle hareketleri kısıtlanmış, ağrılı, fonksiyonunu yerine getiremeyen eklemlere elektif olarak uygulanır. Çok farklı artroplasti ne demek (interpozisyonel artroplasti, eksizyonel artroplasti…) olmakla beraber günümüzde en yaygın olanı hasarlı, deforme eklem yüzlerinin protez ile değiştirilmesidir.

Örnekler:

Birinci metatarsofalangeal eklem artroplastisi: Bu eklemin osteoartrit veya romatoid artrit gibi nedenlerle etkilendiği durumlarda uygulanabilir.

Artroplasti

Omuz artroplastisi: Artritik omuzda uygulanabilir.

Artroplasti nedir

Omuz artroplastisi uygulanmadan önce ve sonraki direkt grafiler

Total diz artroplastisi (total diz protezi / TDP): İleri evre diz osteoartritinde cerrahi tedavi şeklidir.

Artroplasti anlamı

Total diz artroplastisi uygulanmış eklemin A-P direkt grafisi

 

Artroplasti tıp

Total diz artroplastisi sonrası insizyon hattı

Total kalça artroplastisi (total kalça protezi / TKP): Kalça osteoartriti olan bir kişide kalça eklemi tamamen çıkarılarak yerine protez konulabilmektedir. Kalça kırıklarında da tercih edilen bir ameliyattır.

Bu yazımızda latince de sıklıkla kullanılan artroplasti ne demek ne için kullanılır bunun hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sizde artroplasti ftr tıp ve latince anlamı ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız.

Artroplasti ftr

█ ▌► Bu yazı 802 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın