Ana Sayfa Anatomi Aşil Tendinit Egzersizleri

Aşil Tendinit Egzersizleri

6.698 defa okundu
asil-tendinit-egzersizleri

Aşil tendinit egzersizleri, aşil tendinit tedavisinde yaralanmanın çabucak tedavi edilmesi ve tekrarlamaması için yapılmaktadır.
aşil tendonAşil tendinit ise aşil tendonun yaralanması durumudur. Yaralanma da aşil tendon şişmiş ve tahriş olmuştur. Aşil tendon bacak arkasında bulunan kasların birleştirerek topuk kemiklerinden kalkanuesa bağlanmasını sağlayan sert bir yapıdır. Aşil tendonun yaralanması olan aşil tendinit tedavi edilmediği takdirde uzunca bir süre ayak bileği hareketleri ağrılı olabilir. Tamamen tendinitden kurtarmak haftalar hatta yıllar sürebilir. Aşil tendinit yaralanmanın şiddetine göre tendon bölgesi ayak bileği ile birlikte alçıya alınabilir veya sadece bir kaç gün hareketsiz tutularak tedavi edilebilir. İleri seviye yaralanmalarda cerrahi de düşünülebilmektedir. Hafif ve orta derece yaralanmalar ise aşil tendinit egzersizleri ile tedavi edilmektedir.

Aşil Tendinit Egzersizleri

1- Ayak Bileği Germe

aşil tendinit egzersizleri

Yüzünüzü bir duvara dönerek iki bacağınızı da şekilde ki gibi yaralı ayağınız arkada olacak şekilde bükün. Topuklarınızı yerden kaldırmadan aşil tendon bölgesinde (topuğunuzun arkasında) gerilme hissedene kadar duvara yaslanın. Gerilme hissettikten sonra 30 saniye bekleyin ve 2 kere tekrarlayın.

2- Baldır Kası Germe

aşil tendinit egzersizleri

Yüzünüzü bir duvara dönerek sağlam bacağınızı bükük, yaralı bacağınız düz olacak şekilde şekilde ki gibi pozisyona getirin. Baldır kaslarınızda gerilme hissedene arkadaki ayağınızın topuğu yerden kalkmadan yavaşça duvara yaslanın. Gerilme hissedince 30 saniye bekleyin ve 2 kez tekrarlayın .

3- İki Ayak Topuk Kaldırma

aşil tendinit egzersizleri

Bacaklarınızı arasını çok açmadan düz bir şekilde yere basın. Daha sonra parmak uçlarınıza basarak topuğunuzu yerden kaldırarak 1 saniye kadar bu pozisyonda durun ve yavaşça topuklarınızı tekrar yere basın. Bu egzersizi 20 kez tekrarlayın.

4- Tek Ayak Topuk Kaldırma

aşil tendinit egzersizleri

Önünüze bir sandalyeyi ters çevirerek koyun ve sandalyeden tutarak sağlam ayağınızı şeklin solundaki gibi bükün. Daha sonra yaralı ayağınızın topuğunu kaldırarak parmak ucunda 1 saniye kadar bekleyin. Daha sonra yaralı ayağınızın topuğunu zemine basarak aynı egzersizi 10 kez tekrarlayın.

Aşil tendinit egzersizleri belli başlı olarak bunlardır. Aşil tendinit egzersizleri sabah öğle akşam olmak üzere günde 3 kez tekrarlanmalıdır. Fizyoterapistiniz egzersizler hakkında size daha detaylı bilgi verecektir. Aşil tendinit egzersizleri ağrı hissi geçtikten hemen sonra bırakılmamalıdır. Bir kaç hafta daha devam edilmesi yaralanmanın tekrarlanmaması için önemlidir. Aşil tendinit hakkında detaylı bilgi için; Aşil tendiniti nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin