Aşil Tendiniti Nedir?

Aşil Tendiniti Nedir? Aşil tendiniti topuk ile baldır kaslarını birbirine bağlayan tendonun iltihabıdır. Aşil tendinitine Aşil tendonun üzerindeki baskıyı artıran herhangi bir etkinliğin tekrarlanarak yapılması neden olabilir. Sert bir yüzeyde sürekli yürüme ve gereğinden çok fazla yapılan egzersizde aşil tendiniti tetikleyebilir. Ayak ve ayak bileği desteği olmayan gevşek ayakkabılarda aşil tendon üzerine binen yükü artıracağı için aşil tendiniti tetikleyebilir. Üst ve alt bacak kaslarının (hamstring ve baldır kasları) çok fazla kuvvetli olmasıda aşil tendinite sebep olabilir . Yaşlandıkça tendonlar daha sertleşir sertleşen tendon yaralamaya daha açık hale gelir. Ayrıca özellikle topuk etrafında oluşan kemik büyümeleride aşil tendonu tahriş ederek aşil tendiniti tetikleyebilir.

Aşil tendiniti Belirtileri Nelerdir?

  • Aşil Tendonun topuğa bağlandığı bölgede ağrı aşil tendini belirtisidir.
  • Özellikle dinlenme dönemlerinden sonra tendonda inflamasyon ve sertlik aşil tendini belirtisidir.

Aşil tendinite Teşhis Konulması

Aşil tendiniti teşhisi uzmanın yapacağı fiziki muayene sonunda ve size soracağı sorular sonucunda kesin olarak koyulmaktadır.

Aşil tendinit tedavisi?

Aşil tendinit tedavisi ilaç tedavisi ve fizik tedavi ve rehabilitasyon olmak üzere iki aşamalıdır. Hastanın mevcut şikayetlerinin giderilmesi için NSAID ilaçlar verilmektedir. NSAID ilaçar; şişme , ağrı ve ateş azalmasına yardımcı olur. Ayrıca NSAID ilaçlar yerine doğrudan Steroid enjeksiyonlarıda uygulanabilmektedir. Bunlar dışında ilaç ve fizik tedavinin yeterli olmayacağı durumlarda cerrahi müdahale yapılmaktadır. Ameliyat ile tendonun hasarlı parçaları onarılır veya tamamen ortadan kaldırılır.

Aşil Tendiniti Fizik Tedavisi

Dinlenme:  Aşil tendinit tedavisinin en önemli yolu dinlenmektir. Dinlenme süresince şişkinlik azalır ve tendinitin daha kötüye gitmesi engellenir. Dinlenme döneminde uzman tarafından önerilen egzersizleri yaparken ağrı hissedebilirsiniz fakat kaslarınız ısındıkça ağrı genellikle kaybolur.

Buz: Buz şişlik ve ağrıyı azaltır. Buz kalıbını bir havlu ile sararak ağrı hissettiğiniz bölgeye koyun. 15 ila 20 dakika bekleyin 2-3 gün boyunca bu uygulamayı günde 3 ila 4 kez yapın .

Sıcak Uygulama: 2 ya da 3 gün sonra ağrı ve sertliği azaltmak için sıcaklık ajanlarını kullanabilirsiniz. Bir sıcak su torbası, ya da kaynar suya attığınız havlu parçasının suyunu sıkarak aşil tendonun üzerine 15 ila 20 dakika , 3 ila 4 kez her gün koyun.

Egzersiz: Germe ve kuvvetlendirme egzersizleri ile aşil tendonun üzerine binen yük azaltarak aşil tendiniti tedavisi hızlandırılır ve rahatsızlığın tekrarlanmasının önüne geçilir.

Ayak ve ayak bileği desteği: Ayakkabı giyerken desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle topuk ve bacağın arka kısmına bantlama yapılabilir, ayrıca aşil tendona binen yükü azaltmak ve yükü ayağın ön bölümüne aktarmak için topuk bölgesine destekler konulabilir.

Aşil Tendiniti olmamak için bunları yapın

Yaptığınız aktiviteye ve ayak yapınıza uygun ayak eklem yapınızı destekleyen ayakkabılar giyin. Ayakkabılarınızın dipleri veya yanlarının yıpranmamasına dikkat edin. Ayak tabanınızın ayakkabı içerisinde temas ettiği alanın bozuk olması ayağa binen yükü dengeli dağılmasına engel olmaktadır. Ayakkabı ayak numaranıza uygun olmalı, giydiğiniz ayakkabı içerisinde ayağınız hareket etmemelidir. Koşu veya atlama sporları veya diğer sporları yaparken o spora uygun ayakkabılar giyin.

asiltendiniti

Egzersiz öncesinde ısınma ve germe yapın. Kaslarınızı ısıtmak ve hafifçe germek aşil tendinit büyük oranda azaltacaktır. Egzersiz bittiğinde yine soğuma egzersizlerini yapın. Bu yaptığınız uygulamalar aşil tendona binen yükü azaltacak ve aşil tendinite riskini ortadan kaldıracaktır.

Aşil tendiniti sıklıkla yanlış yapılan egzersiz kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Pürüzlü ve sert zeminlerde egzersiz yapmayın. Egzersizlerini çimde, egzersiz minderinde veya koşu bandında (çok yumuşakda olmayan yumuşak zeminlerde) yapmaya gayret edin. Bu kurallara dikkat etmeniz aşil tendinit büyük oranda önleyecektir.

█ ▌► Bu yazı 2.358 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın