Bel egzersizleri formu resimli anlatım

Bel egzersizleri formu resimli anlatım

Bu yazımızda bel ağrısı için evde uygulayabileceğimiz temel bel egzersizlerini inceliyoruz.  Bel sağlığımızı korumak için sağlıklı iken yapılacak egzersizler çok önemsenmelidir.

  • Egzersizleri sadece ağrılı zamanlarımız ile sınırlamamalı; kaliteli bir hayat sürmek için, eklem ve yumuşak dokuların esnekliğini artırmak ve de kaslarımızı kuvvetlendirmek için  bu tarz egzersizlere ömür boyu belirli zamanlarda devam edilmelidir.
  • Yapılabilecek bir sürü egzersiz arasından bel sağlığımıza en fazla fayda sağlayacak, omurgalarımıza fazla yük bindirmeyecek, bel rahatsızlığımız var ise bunu ilerletmeyecek belirli egzersizlere bu formumuzda yer verdik. Bu egzersizleri yapmadan ya da birilerine tavsiye etmeden önce egzersiz konusunda uzman olan fizyoterapistlere danışabilirsiniz. 🙂

Egzersizler uygulanırken dikkat edilmesi gereken temel durumlar;

  • İçe çökmeyecek sert bir zeminde havası temiz bir ortamda uygulanmalıdır.
  • Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır.
  • Bel ağrısı rahatsızlığı çok yeni başlayanlar erken dönemde egzersizden ziyade istirahati tercih edebilirler.
  • Hareketler sırasında ya da daha sonrasında var olan ağrının artmaması gerekmektedir. Tüm egzersizler dikkatli bir şekilde yavaşça ve ağrı sınırında uygulanmalıdır.

 

Bel Ağrısı için evde yapabileceğiniz temel egzersizler

Bel hastalarına verebileceğimiz egzersiz, bilgilendirme dökümanı

Not: Takipçilerimizin taleplerini sayfa sonunda yer alan yorumda belirtmesi halinde HD kalitedeki hali mail adreslerine gönderilecektir.

Bel Sağlığı için Başlıca Öneriler yazımıza BURADANBel Fıtığı başlıklı yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 1.395 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın