Çocuğunuzun sağlığı için yürüteç kullanmayın!

Çocuklarının daha erken yürüyeceğini düşünerek veya güvenli olması sebebiyle erken dönemde örümcek yürüteç kullanan ebeveynlere kötü haber! Bu yazımızda detaylarıyla çocuklarda yürüteç kullanmak zararlı mı konusundan bahsedeceğiz.

Çocuklar normal motor gelişim evrelerinde desteksiz oturabildikten sonra emekleme ve sonrasında yürüme aşamasına geçerler. Çocuğun gelişimi sırasındaki en basit dönüm noktalarından bazılarının, öğrenme gelişimleri için en kritik parçalardan biri haline gelmesi şaşırtıcı. Emeklemenin okuma ve yazmaya bağlanabileceği, etkili bir sosyal iletişim becerisine sahip olacak bir çocuğun habercisi olduğunu hiç düşündünüz mü?

Yürümeyi öğrenen bir çocuk, çocuğumuzun gelişimi sırasında fazla düşünmediğimiz bir başka dönüm noktasıdır. Çoğu çocuk için bu doğal bir süreçtir  Ve çocuk ilk adımını attığında heyecanlanır ve bağımsız yürümesine yönelik adımlarını güçlendirmek için onları neşelendiririz. Bu süreçte de çoğu annenin aklına ilk gelen, yürüteçlerdir. Yürüteçler eski dönemlere göre daha kompleks ve gelişmiş durumda veya çocuğu daha fazla yürümeye teşvik edebilir gibi görünse de; durum öyle değil ne yazık ki.

Çocuklarda yürüteç kullanmak zararlı mı

çocuklarda yürüteç kullanmak zararlı mı

çocuklarda yürüteç kullanmak zararlı mı

Birçok anne-baba, bebeklerinin yürüteçle yürümesini sever; çünkü çocuk evde istedikleri yerde dolaşabilir ve farklı odalara ve diğer ortamlara kolay erişim sağlayabilir. Ancak New York Times’ta yayınlanan bir makaleye göre, araştırmalar bazı ebeveynlerin aksine, “yürütecin koruyucu olmadığını ve bebeğin motor ve zihinsel gelişimini de bozabileceklerini” söylüyor. Yalnızca çocuğunuzun motor gelişimini geciktirmekle kalmaz, çocuğun zihinsel ve öğrenme gelişimini de engelleyebilir.

Biz de yürüteç ile yürüdük bir şey olmadı diyen ebeveynlerin sayısı oldukça fazla. Ancak eski yürüteçlere göre yeniler, çocuğun önüne tabanda tekerlekleri olan büyük bir tepsi/tabla yerleştirilerek yapılmıştır. Bu tablanın üzerinde çocuğun dikkatini çekecek çok sayıda oyuncak ve materyal var iken aynı zamanda çocuk bu yürüteçle yürürken, çocuğun uzuvlarını ve ayaklarını görmesini engeller. Çocuğun bacaklarını zeminde görsel olarak yönlendirmesini sağlar. Çocuğun görsel motor becerileri, çocuğun bir sayfadaki kelimeleri izlemek, gözlerini cümleden cümleye taşımak için gereken derin algı ve görsel işleme gelişimi için kritik öneme sahiptir. Aynı zamanda çocuğun beynin sağ ve sol hemisfer gelişimi, ince motor becerileri, denge, duruş ve dil becerileri için önemli olan çapraz lateralite için gerekli doğal hareketlerini kullanmasını önler.

“Gelişimsel ve Davranışsal Pediatri Dergisi’nde yayımlanan bir araştırma çocuklarda yürüteç kullanmak zararlı mı konusunda, yürüteç kullanan bebeklerin, yürüteci hiç kullanmayanlardan veya çocuğa izin veren eski modelleri kullananlardan oturmayı, gezinmeyi ve yürümeyi daha geç öğrendikleri bildirildi. Araştırmacılar bu yürüteçlerin kullanımını hafıza, dil ve öğrenmedeki gecikmelere bağladılar; Ayrıca erken doğmuş ya da gelişimsel olarak zorlanan bebekler arasında denge ve uyum ile ilgili sorunların özellikle belirgin olduğunu not etmişlerdir. Ayrıca hiç yürüteç kullanmayan bebeklerin zihinsel gelişimde en yüksek puanı aldıklarını, sonrasında ise eski tarz(ayak görüşünü engellemeyen) yürüteç kullanan ve en düşük puanı ise yeni tip yürüteç kullanan çocuklar almıştır.

Zihinsel becerileri etkilemenin yanında kas iskelet sistemini de etkiliyor.Bebek yürüteç içinde vücudu daha dik tutmaya hazır olmadığı için yığılarak duracağından omurga problemleri görülebilir.Bu da zayıf üst gövde kas gücüne sebep olur. Ayrıca kalça yapıları tam gelişmediğinden, tüm vücut ağırlığını kalçaya yüklediğinden dengesiz bir yüklenme sonucu kalça problemleri oluşabilir. Kötü bir postüre ve koordinasyona sebep olur. Çocuklarda yürüteç kullanmak zararlı mı konusunda anatomik olarak bunu söyleyebiliriz.

Bu nedenle bebeğinizin fiziksel ve zihinsel açıdan gelişimini engellememek adına yürüteç kullandırmayın. Çocuğun yürümeyi öğrenmesi için koltuk kenarlarından tutunarak yürümesi veya sandalyeyi itmesi dahi daha faydalıdır. Bu yazımızda çocuklarda yürüteç kullanmak zararlı mı konusundan bahsettik sizde yorum yapabilirsiniz.

FZT. ECE AKSÜVEK

█ ▌► Bu yazı 1.173 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın