Ana Sayfa Fizik Tedavi Hastalıkları Dirsek Dirsek Kırığı Belirtileri ve Dirsek Kırığı Tedavisi

Dirsek Kırığı Belirtileri ve Dirsek Kırığı Tedavisi

9.837 defa okundu

Dirsek kırığıDirsek kırığı, dirsek eklemi üzerine gelen darbelerle, el üzerine düşmeler sonucunda veya kolun rotasyonel hareketi (dönme hareketleri) sonucunda oluşabilmektedir. Yukarıda yazdığımız durumlar sonucunda dirsek kemiği kırığı oluşmasa bile dirsek çıkığı, dirsek bağlarında kopmalar oluşabilir. Biz bu yazımızda sizlere; dirsek kırığı belirtileri, dirsek kırığı egzersizleri, dirsek kırıkları ne kadar sürede iyileşir, dirsek kırığında fizik tedavi ve dirsek kırıkları tedavi hakkında detaylı bilgi vermeden önce biraz dirsek anatomisi hakkında kısaca bilgi verelim.

Dirsek Anatomisi

dirsek anatomisiDirsek eklemi dediğimiz kompleksi üç ana eklem oluşturmaktadır. Humero ulnar eklem, Humero radial eklem ve proximal radioulnar eklemdir. Dirsek eklemini oluşturan kemikler; radius kemiği, ulna kemiği ve humerus kemiğidir. Dirsek eklemini destekleyen bağları ise ulnar kollateral ligament, radial kollateral ligament ve annular ligamettir. Dirsek eklemi yukarıda saydığımız bağlarla güçlendirilmektedir. Bu eklemler ve eklemleri çevreleyen bağlarla beraber dirsek ekleminde 180°’ye kadar ekstansiyon hareketi, 150° fleksiyon hareketi, 75°-80° ye kadar pronasyon hareketi ve 85°-90° ye kadar supinasyon hareketi yapılabilmektedir.

olekranonBu kemik ve ligamentler dışında dirsek anatomisi içerisinde bir diğer önemli yapıda olekranondur. Olekranon ulnar kemiğin dirsekte eklem oluşturduğu parçasının çıkıntısıdır. Dirsek eklemi arka kısmında olekranon el ile hissedilebilmektedir.

Dirsek Kırıkları İçerisinde Neler Vardır?

Dirsek kırıkları içerisinde; Radius kırığı (radius başı kırığı), Olekranon kırığı, koronoid kırığı, humerus kırığı (distal humerus kırığı) vardır.

Dirsek Kırığı Belirtileri

Dirsek kırığı nasıl anlaşılır ve dirsek kırığı sonrası hangi belirtiler oluşur sorularının cevabı aşağıda ki sıraladığımız belirtilerden geçmektedir. Bu belirtiler şunlardır;

 • Dirsek eklemi hareketleri gerçekleşirken dirsekten ses gelesi, bir kıtırtı, takılma hissi ya da bir atlama hissi gelebilir.
 • Dirsek eklem çevresinde morarma, ağrı, şişme, ödem ve dirsek hareket kısıtlılığı olabilir
 • Travmaya bağlı olarak dirsek bölgesinde açık yaralar.
 • Dirsek bölgesinde travmaya maruz kalmış kol ile diğer kol arasında göz görülür şekil bozukluğu.
 • Dirsek bölgesinde ki travma sonrasında el parmaklarında uyuşma, üşüme ve güç kaybı gibi belirtiler dirsek sinir sıkışması veya kırık sonrasında damarlarda ve sinirlerde de yaralanma olabileceğine işaret eder.

Yukarı da ki belirtiler varsa kişi hemen bir hekime başvurmalıdır. Hekim dirseği muayene eder ve kırıktan şüpheleniyorsa röntgen ister. Çekilen röntgen sonucunda dirsek kırığına tanı konulur. Eğer parçalı kırık, dirsek siniri sıkışması, dirsek sinirlerinde ve dirsek damarlarında zedelenmeden şüpheleniliyorsa MR çekilir.
Dirsek kırığı iyileşme süresiKırık teşhisi konulan kişinin ilk olarak aklına dirsek kırığı nasıl iyileşir ve kaç günde iyileşir sorusu gelmektedir. Dirsek kırığı iyileşme süresi yapılan kesin teşhis sonucunda hekimin ön gördüğü tedavi şekline bağlı olarak değişmektedir.

Dirsek Kırığı Tedavisi

Dirsek Kırığı TedavisiKeşin teşhisten sonra zaman kaybetmeden kol dirsek kırığı tedavisi başlanır. Kemikler yerinden oynamamış ve birbirinden ayrılmamışsa alçı yada askı gibi ameliyat dışı yöntemlerle dirsek kırığı tespiti (sabitlenmesi) yapılır.

Dirsek kırığı tespitiDirsek kırığı tespiti şu şekilde yapılmaktadır; Öncelikle ön kol altına 2 şerit yerleştirilir, şerit yerleştirildikten sonra dirsek tespiti sağlayacak tespit malzemelerinden biri parmak dibinden dirseğe kadar içe gelecek şekilde, diğer tespit malzemesi ise elin dış yüzeyinden dirseğe kadar olacak şekilde konarak daha önce yerleştirilmiş olan 2 şerite fazla sıkılmadan bağlanır. Sonrasında dirsek eklemi tespiti sağlamak için kol askısı takılır ve işlem tamamlanmış olur.

Dirsek eklem tespiti; dirsek ateli veya dirsek alçılanmasıyla da sağlanabilir. Bunlara röntgenden göreceğe sonuca göre hekim karar vermektedir.

Dirsek alçısı, dirsek ateli,ve dirsek askısı ile yapılan dirsek tespiti sonucunda hareketsiz kalan kolda dirsek hareket kısıtlılığı meydana gelebilmektedir. Alçılamadan sonra tedavi dirsek hareket kısıtlılığı tedavisi üzerine yoğunlaşmaktadır. Oluşacak hareket kısıtlılığı alçının süresine göre değişmektedir. Dirsek kırığı alçı süresi de kırığın durumuna göre değişmektedir. Dirsek alçı süresi 7 gün ile 45 gün arasında değişmektedir.

Dirsek Kırığı Ameliyatı

Dirsek kırığı ameliyatıEğer kırık parçalı kırıksa, yerinden ayrılmışsa; dirsek kırığı tespiti tedavi için yeterli olmayabilir. Bu durumda dirsek kırığı ameliyatı ile tedaviye başlanır. Dirsek kırığı ameliyatı ile kırıklar olması gerektiği pozisyona (normal anatomik pozisyona) getirilir. Ayrıca ameliyat sırasında kırık normal anatomik pozisyonda ekstansör fiksatörlerle (sabitleyicilerle) tespit edilir (sabitlenir). Eğer merak ediyorsanız dirsek kırık ameliyatı izle yazarak youtube üzerinden videolara ulaşabilirsiniz.

Dirsek ameliyatı sonrası fizik tedaviye eğer komplikasyon yoksa hemen başlanabilirr. Dirsek kırıkları sonrası fizik tedavi gerek ameliyat olsun gerekse dirsek tespitiyle yapılan tedavi olsun her hasta için önemlidir. Peki fizik tedavi kırıklarda nasıl yapılır?

Dirsek Kırığı Fizik Tedavisi

dirsek kırığı fizik tedavisiDirsek kırığında rehabilitasyon programı genel olarak hareket kaybını önlemek için germe egzersizleri ve kaybedilen kas kuvvetini geri getirmek için kuvvetlendirme egzersizlerini içermektedir. Bununla beraber dirsek mobilizasyonu da dirsek kırığı fizik tedavi yöntemlerinden birisidir.

Dirsek kırığında fizik tedavi şu şekilde yapılır; öncelikle dirsek ekleminde oluşan kontraktürü açmak için yapılacak germe egzersizlerinden önce hot pack ile dirsek kasları biraz gevşetilir. Daha sonra fizyoterapist tarafından gün gün daha fazla eklem açıklığına ulaşmak için başta germe egzersizleri olmak üzere ön görülen dirsek kırığı fizik tedavi yapılır. Artan eklem hareket açıklığıyla beraber dirsek kasları da kuvvetlendirilir. Hastanın kas kuvveti 5 olana kadar dirsek kırığı egzersizleri ve fizik tedavi hareketleri devam edilmelidir. Eğer egzersizler yapılmazsa ve kırık sonrası fizyoterapi yapılmazsa dirsek kırığından sonra kireçlenme başlayabilir. Hastanın ileri ki yaşamında dirsek ekleminde kireçlenme yaşamaması için egzersizlere ve fizik tedaviye fizyotearapistin ön gördüğü zamana kadar devam edilmelidir. Fizik tedavi sırasında biraz ağrı olabilir bu normaldir. Fizik tedavi sonrası dirsek ağrılarına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız tedavi sonrasında fizyoterapistinizden dirseğinize buz koymasını veya tens uygulaması yapmasını isteyebilirsiniz.

Sizde soru ve görüşlerinizi yorum olarak yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. Merak ettiklerinize en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız.

6 YORUMLAR

 1. Fizik tedavi görüyorum 6 gündür kolumu tamamen açıp kapatamıyorum ağrıya dayanamıyorum çok ağruyor kalbime vuruyor ağrı ağrı kesici veya uyuşturma felan yokmu ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun 20 yaşındayım

  • Buz uygulaması yaparak ağrıyı bir nebze azaltabilirsiniz. Her seferinde 15 dkyi geçmeyecek sekilde günde yarımsar saat arayla kolunuza buz uygulaması yapabilirsiniz. Ayrıca doktor önerirse ağrı kesici de kullanabilirsiniz. Geçmiş olsun

   • Sağolun ama benim fizik tedavi sırasında doktorun kolumu kapatıp açak için zorlama anında aşırı ağrım var ağrımaması için yapılabilecrk birşey yok mu

    • Kırık sonrası fizik tedavi kimi hastalar için zor bir süreç olabiliyor. Kolunuzda hissettiğiniz ağrı yapılan fizik tedavi uygulaması sırasında o bölgede ki yapıları çok fazla zorlayıp, zarar verilmemesi için önemli bir kriter. Doktorunuzun öneriyorsa uygulama öncesinde aldığınız ağrı kesicilerle ağrınızı rahatlatabilirsiniz. Çok fazla yapılabilecek bir şey yok ağrınızla başa çıkmaya çalışın.

 2. Merhaba 15 yaşındaki oğlum bisikletten düşme sonucu dirsek radıus alt uc kırıgı eklem ıcı parçalı kırık teshisi ile açık ameliyat oldu.2 vidayla sabitlendi 1 ay atelde kaldı.atel alındıktan 15 gün sonra fizik tedavimiz başladı.Kolu tam olarak açılıp kapanmıyor kısıtlılık var. şu an 10.seanstayız.fizik tedavi sırasında yaptırılan egzersizlerle kolunu bir miktar daha açıp kapatabiliyor bu duruma sevinirken sonrasında tekrar eski durumuna dönmesiyle umutsuzluğa kapılıyoruz. sizlere sorum hocam egzersizlerle bir miktar açılmanın sonrasında kolun eski durumuna donmesı normal midir? yoksa fizik tedavinin yetersiz kalacağının bir göstergesi midir?

  • egzersizleri sizde evde tekrarlayın egzersiz sırasında kol açılıyor fakat aktif olarak hareket etmediğinden tekrar eski konumuna geliyor. 10 seans ile durum tamamen düzelmez, sizde evde kesinlikle 4-5 defa 10 ar kereden germe egzersizlerini yapmalısınız. Zaman içerisinde kol uygun hareket açıklığına ulaşacaktır. Fizik tedaviden başka şuan yapacağınız bir şeyde yok zaten. Egzersizleri bolca tekrarlayıp fizik tedaviye devam edin. Bu durum biraz uzun sürebilir fakat sonunda iyileşmenin sağlanacağını düşünüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin