Eklem Hareket Açıklığı – ROM Nedir? FTR – TIP

ROM latince tabirle Range Of Motion kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmış halidir. ROM eklem hareket açıklığını ifade etmektedir.

Soru: ROM Nedir? Eklem Hareket Açıklığı Nedir?

Doktor bana ayak bileği ameliyatı sonrası fizik tedaviye başvur dedi ve eklem hareket açıklığı, rom egzersizleri önerdi ROM nedir tıp dilinde?

Cevap:

romEklem Hareket açıklığı (ROM) belirli bir eklem veya vücut kısmı etrafındaki hareket miktarının ölçümüdür. Genellikle bir fizik tedavi değerlendirmesi sırasında veya tedavi seyrinde ölçülür. Fizyoterapistler tedaviyi planlarken ve sağlık uzmanlarıyla iletişim halindeyken aktif rom, pasif rom yada aktif eha, pasif eha ifadelerini kullanırlar.


Eklem Hareket Açıklığı Nasıl Ölçülür?

Eklem hareket açıklığı ölçümüEklem hareket açıklığı, (rom) gonyometre adı verilen bir ölçüm aleti kullanarak fizyoterapistiniz tarafından ölçülür. Gonyometre; iki kollu metal veya plastik el cihazlarıdır. Açı derecesini temsil eden sayılar ve eklem hareket açıklığının kaç olduğunu gösteren bir belirtici ok cihaz üzerindedir. Fizyoterapistiniz bedeniniz boyunca kolları, ayaklarınızı, dizinizi yada el parmaklarınız belirli yönlerde hareket ettirebilir ve oluşan hareket miktarını ölçebilir.

Eklem hareket açıklığı ölçümü ağrısız bir işlemdir. ROM ölçümünün ağrılı olabileceği durumlarda cerrahi veya yaralanma sonrasında bazı durumlar söz konusudur ancak ağrı genellikle kısa süreli olup ölçüm sırasında ortaya çıkar.

Genel olarak, ölçülen üç tür eklem hareket açıklığı, ROM vardır.

  • Pasif (PROM) – Pasif Eklem Haret Açıklığı
  • Aktif-yardımcı (AAROM) – Aktif asistif (yardımlı) Eklem Hareket Açıklığı
  • Aktif (AROM). – Aktif Eklem Hareket Açıklığı

Pasif Eklem Hareketi

Pasif eklem hareketi ölçümü sırasında kaslar kullanılmaz. Fizyoterapistiniz ölçüm yaparken hareketi kendisi yaptırır ve son noktaya kadar zorlar. Ölçüm sırasında yapılanlar pasif eklem hareketi egzersizlerindendir.

pasif-eklem-harketiPasif eklem hareketi egzersizleri için bazen cihazda kullanılabilir. Örneğin, diz ameliyatından sonra, dizinizi hareket ettirmek için kaslarınızı kullanamayabilirsiniz. Fizyoterapistiniz bacağınızı pasif olarak hareket ettirmek için dizinizi açıp kapatabilir. Bazen pasif ROM sağlamak için sürekli pasif hareket (CPM) adı verilen bir cihaz kullanılır.

Pasif ROM genellikle cerrahi veya yaralanma sonrası ilk iyileşme aşamasında kullanılır. Felç vücudunuzun normal bir şekilde hareket etmesini engelliyorsa, kontraktürleri veya cilt basınç ülserlerini önlemek için pasif ROM da kullanılabilir.

Aktif Asistif Eklem Hareketi

Genellikle yaralı vücut bölümünü hareket ettirilirken kişi hareket sırasında kendisine yardım ederse veya fizyoterapist harekete yardım ederse aktif asistif eklem hareketi ortaya çıkar. Aktif asistif eklem hareketi egzersizleri yapılırken kişi bir havlu, çarşaf yardımıyla kendisine destek olabilir. Ayrıca yardım mekanik bir cihaz veya makineden de gelebilir.

aktif-asistif-eklem-hareketiAktif asistif eklem hareketine bir örnek verecek olursak, omuz rotator manşet cerrahisinden sonra kolunuzu hareket ettirmenize izin verilebilir, ancak hareket sırasında meydana gelebilecek stres miktarını azaltmak için hareket sırasında harekete yardım etmeniz yada bir başkasından yardım almanız gerekebilir. Aktif-yardımlı eklem hareketi genel olarak, bazı iyileşmeler oluştuğunda ve kas kasıldığında, yaralanma veya ameliyat sonrasında kullanılır.

Aktif Eklem Hareketi

aktif-eklem-hareketiAktif eklem hareketi ölçümü sırasında harekete yardım edilmeden kişi hareketi kendi kasıyla yapar. Fizyoterapistiniz ölçüm yaparken hareketi takip eder ve son noktasını kaydeder. Aktif eklem hareketi egzersizleri, yaralanma veya ameliyat sonrasında bağımsız olarak hareket etmeye başladığınızda kullanılır.

Güçlendirme egzersizleri de aktif ROM’un bir şeklidir.

Yaralıysanız veya ameliyat olmuş iseniz, hangi ROM türünün gerekli olduğunu anlamak için fizyoterapistinize danışın.

Hangi hareket aralığının olduğunu ve fizik tedavide nasıl kullanıldığını anlamak, fizik tedavi rotanız hakkında daha iyi bilgilendirilmenize ve olumlu bir fizik tedavi deneyiminize sahip olmanıza yardımcı olabilir. Normal eklem hareket açıklığına kavuşmak için doğru ROM’a çalışmak, maksimum hareketliliğe güvenli ve hızlı bir şekilde geri dönüş sağlanmasına yardımcı olabilir.

 #    Normal Eklem Hareket Açıklığı Ölçümü Başlıklı Yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz..

█ ▌► Bu yazı 20.372 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın