Fleksiyon Ne Demek?

Fleksiyon ne demek  latince ftr de ve tıp dilinde nasıl kullanılır türkçe anlamı bu yazımızda. Fleksiyon hareketi tıp anlamı ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz. Fleksiyonun ne demek ile ilgili olduğunuz sorulara en kısa zamanda cevap yazmaya çalışıyoruz.

Lat: flexion. flex: bükme
İng: flexion

Fleksiyon Ne Demek?

Eklemin bükülme hareketi. Eklemin bükülü olduğu durum demektir. Fleksiyon hareketi olarak kullanılmaktadır. Ekstansiyon hareketinin tersi. Latince de sıklıkla kullanılmaktadır. Tıp ve ftr öğrencileri başta olmak üzere öğrenciler fleksiyonun ne demek olduğunu merak etmektedir.

omuz fleksiyon hareketi

Omuz ekleminin fleksiyon ve ekstansiyon hareketleri

fleksiyon hareketi

Dizin fleksiyon ve ekstansiyonu

ayak ekstansiyon ve fleksiyon

Ayak bileği ve ayak parmaklarinin hareketleri birbirine ters tanımlanmıştır. Ayağın ekstansiyonu plantar fleksiyon, fleksiyonu dorsifleksiyon olarak adlandırılır (Not: Bazı kaynaklarda tam tersi olarak geçer. En doğrusu ayak için sadece plantar fleksiyon ve dorsifleksiyon terimlerini kullanmak).

Sıfat hali: fleksör (fleksiyon hareketi yaptıran). Ör: Fleksör kas.
Zıt anlamlısı: ekstansiyon
Bu yazımızda fleksiyon ne demek latince ne için kullanılır bunun hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sizde fleksiyon ftr tıp ve latince anlamı ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz. Fleksiyon hareketi ne demek olduğu ile ilgili soru ve yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız. Diğer latince terimler ile ilgili de merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 3.853 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın