Hemiplejik, Paraplejik ve Quadriparatik Hastalarda Oturma ve Hareket

Yatak İçinde Oturma

Hastalara öğretmek için başlangıçta yastıklardan yada özel yataklardan yararlanılabilir.

Paraplejik hasta ⇒  Elleri ile yataktan destek alır ve dirsek ekstansiyonu ile oturmaya gelerek kolun eksternal rotasyonu ile dirseğini kilitler. Ya da yatağın ayak ucuna bağlanmış iplerden destek alarak kendini çekip oturur.

 

parapleji oturma

Hemiplejik hasta ⇒  Sağlam taraf eliyle yatağı iterek yada paraplejik hasta gibi ayak ucundaki ipi çekerek oturabilir.

hemiplejik hasta oturma

Quadriparatik hasta ⇒  Elinde kavraması olan hastalar yatağa bağlı ipten tırmanarak oturmaya gelebilir.Bir tarafta fleksör, diğerinde ekstansör hakimiyet varsa, fleksör taraftan çekme, ekstansör taraftan itme yaparak oturabilir.

Elinde kavrama yoksa, ve diyelim triceps iyi çalışmıyorsa hasta mekanik kilitleme yoluyla oturma yapar.

  • Hastadan ellerini belinin altına koyması istenir.
  • Önce başını büker ve sol koluna ağırlık verir,
  • Sağ elini belinin altından çıkarıp yatağa koyar,
  • Sonra da sağa ağırlık verip sol elini çıkararak her iki dirseğe eşit olarak yüklenip kollarını eksternal rotasyona getirir.Bu arada fizyoterapist dirseklere sırayla destek olur ve kilitlenmesine yardım eder.

Yatak İçinde Hareket (Öne-Arkaya)

Paraplejik ve quadriparatik hastalar ⇒  Öne arkaya push up’larla hareket edebilirler.Eğer ellerinin altına tahta bloklar verilirse daha kolay da olabilir.

push up egzersizleri

Ancak burda topuklar sürtünme yaratan bir dezavantaj olarak karşımıza çıkar.O yüzden başlangıçta hasta bağımsız olarak yapamazsa fizyoterapist ayak ucunda durarak topuğu kaldırır.Eğer quadratus lumborum çalışıyorsa hasta wigling  hareketini de yapabilir.(bir sağ bir sol taraf kalçasını öne alarak yürüme)

Yatak Kenarında Oturma

Quadriparatik hasta ⇒  Özellikle polio sekeli vb. hastalar da üst ve alt ekstremitesinde kas kuvveti var, ama kısmi kuvvet yetersizliği çekiyor, onun için de kaslarında zayıflık var  ise; bu hasta yatakta sırtüstü pozisyondayken, bacaklarını teker teker yana doğru kaydırır. Sonra ayaklarını kısmen yataktan sarkıtarak ipler yardımıyla doğrulur.Kavraması yoksa bir başkasından yardım ister.

Paraplejik hasta ⇒  Paraplejili hastalar yatakta oturur hale gelip push-up’larla bacaklarını pozisyonlayıp oturabilirler.Yatak kenarına otururken spastisiteyi inhibe etmek için önce ayaklar sarkıtılır.

█ ▌► Bu yazı 3.490 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın