Ana Sayfa Fizik tedavi ve rehabilitasyon EFA Hidroterapi

Hidroterapi

1.826 defa okundu

Hidroterapi Nedir?

Hidroterapi, bir hastalığı tedavi etmek veya sağlığı korumak için suyun kullanılmasına denir. Suyun  iyileştirme yapması tedavinin esas amacıdır.

hidroterapiIsı ve enerjiyi depolayan su aynı  zamanda  taşımada yapabilir. Tuzları, mineralleri ve diğer maddeleri ayrıştırabilir. Su sizi tün hassasiyetlerinize rağmen asla incitmez. Farklı şekillerde bulunan su, buz, sıvı veya buhardan oluşur. Soğumak için buz kullanılabilir, banyolarda sıvı kullanılıyor. Banyolarda kullanılan sıvı basınçları veya sıcaklığı sıkılaştırarak nefes alırken kullanılıyor. Ayrıca   buhar banyolarının da vazgeçilmezleri arasında sıvı yerini alıyor. Herkesin bildiği gibi su kan akışına yardımcı oluyor. İnsanlar üzerinde yatıştırıcı, sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahip  olan su  banyo,  duş, sprey ya da kompres şeklinde tüketiliyor. Suyla yapılan egzersiz, vücuda direnç sağlar ve acı veren bir derzin ağırlığını alarak vücudu kendine getirir.

Hidroterapinin kullanıldığı alanlar nerelerdir?

Hidroterapi; Sağlığını kaybetmiş insanların iyileşebilmesi  ve pek çok rahatsızlıklar sebebi ile  oluşan fiziksel  güçlerinin tekrar elde edilmesi için uygulanan  su egzersizlerine denir.

en küçük sivilcelerden tutun pek çok hastalıkların tedavilerinde hidroterapi kullanılıyor. Tedavi edildiği alanları biraz açıklamak gerekirse bunların başında  atrit, soğuk algınlığı, baş ağrısı, depresyon, mide sorunları, kas ve sinir problemleri, eklem, stres ve uyku bozuklukları gelmektedir. Günümüzde rahatlamak ve sağlıklı yaşamak içinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Geçmeyen süreli  ve ani ağrılarınız   var ise hidroterapiyi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Hidroterapi güvenli midir?

hidroterapi-faydalariDoğru bir tedaviyle yapıldığı taktirde hidroterapi oldukça güvenlidir. Tedavinin uzunluğu ve yoğunluğu herkes de farklılık gösterir.  Baş ağrısı, ağrı, uyku sorunları, bulantı, titreme ve baygınlık  bazı hastalarda olağan etkilerdendir. Tedaviye başlamadan önce fiziksel durumunuzu ve tıbbi geçmişinizi doktorunuzla  ya da  fizyoterapistinizle görüşerek karar vermek en doğru yol olacaktır.

Hidroterapi ile birlikte alternatif bir terapi ya da  geleneksel tıbbi tedavinizle  birleştirmeyi düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor. Sadece alternatif bir terapiye  güvenerek geleneksel tıbbi tedaviden vazgeçmek doğru olmayabilir.

Hidroterapi Kullanım Alanları?

hidroterapi-kullanim-alanlariHidroterapi kullanım alanları konusunda uygulandığı hastalıkları değerlendirecek olursak   en başta  yürüme yeteneğinin kaybedildiği  zamanlar gelir. Bunun nedeni ise,  Beden  ağırlığını azaltması ile birlikte daha basit  hareket  ediliyor olmasıdır.

Yürüme probleminin yanı sıra Kalça sorunlarında da tercih ediliyor. Hastaların oldukça zor geçirdiği kalça çıkığı, kalça protezi sonrasında bacağını daha rahat kullanarak yüzmesine yardımcı oluyor.

Hidroterapi kol rahatsızlıklarının tedavisinde de  önemli bir yer alıyor. Kolun işlevini eski haline getirebilmesi için tedaviye başvuruluyor.

Travmalar; beyin, kalp ve damar hastalıklarından sonra oluşan  bölgesel  his ve hareket kaybının tedavi edilerek hastanın hisleri ve hareketleri tekrar kazandırılıyor

Hidroterapide tedavisinde hangi teknikleri kullanılır?

Sıcak su: Püskürtmeli sıcak su barındıran girdaplı su, jakuzi ve sıcak su havuzlarından yararlanılıyor. Sıcak su ile hastanın kas ve eklem ağrılarını en aza indiriliyor. Doğum sancısı çeken bir bayanın  ağrılarını  dindirmek için de tercih ediliyor.

Havuzlar ve hubbord tankları: Geçirdiği rahatsızlık sonucu sakat kalan insanların tedavisinde kas, eklem ve kemiklerin tekrar çalışabilmesi  için havuzlar ve hubbord tankları kullanılıyor. Fizyoterapist eşliğinde uygulanan bu  yöntem bir tedavi şeklidir. Hastaların kas, eklem ve kemiklerinin tekrar kullanılmasını sağlar. Eğer ki hasta kas gücünü kaybetmişse  kas güçlerini yeniden  eski halini almasını sağlıyor.

Banyolar:  Yüksek ateşin düşürülmesi için ılık su  tercih ediliyor.  Yanı sıra  romatizmal ağrıların tedavisinde kullanılıyor. Tedavi esnasında çeşitli yağ ve esansları birleştirince  iyleşme süreci daha hızlı oluyor.

Duşlar:  Hastanın fiziksel olarak rahatlayabilmesi için duş ile masaj yapılır. Yanık  tedavilerinde  hastaların  ağrı ve sancısını gidermek için duş önemli bir hidroterapi şeklidir.

Nem kompresi: Sıcak ve soğuk uygulanan nem kompresi  yanıkların acısının azalması, ağrı ve sancıların sonlandırılması, baş ağrılarını giderilmesi için kullanılıyor.

Buhar tedavileri ve saunalar: Hidroterapi yöntemleri arasında en çok kullanılan seçenekler  buhar odaları ve saunalardır. Tedavi esmasında  gözenekler  açılarak cildin rahatlaması sağlanıyor. Buhar tedavileri ve saunalar ı Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılıyor.

İç hidroterapi: Bağırsak  iritasyonu sorunlarında  iç hidroterapi uygulanır. Bu tedavi sayesinde  bağırsakları su ile temizlenirken  duruma  göre suyun içine ilaç da eklenebiliyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin