Ana Sayfa Fizik Tedavi Hastalıkları Omuz Hill-Sachs Lezyonu

Hill-Sachs Lezyonu

115 defa okundu
Hill-Sachs lezyonu ne demek

Hill-Sachs Lezyonu ne demek ftr de ve tıp dilinde nasıl kullanılır latince ve türkçe anlamı bu yazımızda bu konu ile ilgili bilgilerden bahsedeceğiz. Sizde Hill-Sachs Lezyonu ile ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz. Merak ettiklerinize en kısa zamanda cevap yazmaya çalışıyoruz.

İng: Hill-Sachs lesion (Harold Arthur Hill ve Maurice David Sachs isimli ABD’li radyologların adından)

Hill-Sachs lezyonu

Hill-Sachs lezyonu
Hill-Sachs lezyonu

 

normal omuz
normal omuz grafisi

Humerus başının posterolateralindeki kortikal çöküntüdür.

Omuzun anterior dislokasyonlarında, glenoidin anteroinferior kenarına humerus başının şiddetle çarpması sonucu oluşur. Omuz instabilitesi olan kişilerde (subluksasyon ya da dislokasyonlarda) görülme sıklığı %40-90’dır. Tekrarlayan olaylarda bu oran %100’e yaklaşır. Omuz dislokasyonunun spesifik bir bulgusu olduğundan eklem daha sonra normal dizilimine dönmüş olsa da Hill-Sachs lezyonu‘nun varlığı, geçirilmiş dislokasyonu gösterir. Bankart lezyonu ile genelde bir arada bulunur.

Hill-Sachs lezyonu grafisi
Omuzun anterior dislokasyonu sırasnda Hill-Sachs lezyonunun oluşumun mekanizması

Kol iç rotasyondayken çekilen omuz A-P grafileri lezyonu gösterebilir fakat %80 olguda direkt grafiyle anlaşılamaz. Buna karşılık USG’nin sensitivitesi %95’lerde bulunmuştur. MRG ya da BT ile de lezyon gösterilebilir. Eğer lezyonla ilişkili ağrı, hareket kısıtlılığı gibi şikayetler varsa cerrahi uygulanabilir. Özellikle genç atletlerde cerrahi tedavi ön plandadır.

Bu yazımızda Hill-Sachs lezyonu ne demek ne için kullanılır bunun hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sizde Hill-Sachs lezyonunun ftr tıp ve latince anlamı ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin