İschiofemoral Ligament Anatomisi ve Görevi

İschiofemoral ligament adında anlaşıldığı gibi ischium kemiğinden başlayarak femur kemiğine doğru oblik olarak uzanan bir ligamenttir.

ischiofemoral ligament

İschiofemoral ligament pelvis kemiklerinden olan ischium kemiğinin asetabular kaviteyi oluşturan kenarından başlayarak oblik bir uzanımla beraber femur kemiğinin önünde ki intertrokanterik çizgisine yapışarak sonlanır.

pelvis kemiği

İschiofemoral ligament kalça eklemini arkadan destekleyen çok kuvvetli bir ligamenttir. Bu ligament ayrıca bertin ligamenti olarak da bilinmektedir.

İschiofemoral ligament kalça ekleminin diğer stabilizatörleri olan iliofemoral ligament ve pubofemoral ligament ile beraber kalçanın stabilizasyonunu sağlamakla görevlidir. İschiofemoral ligament liflerinin uzanım şekline göre 2 parça halinde incelenmektedir. Bu parçalar; lateral inferior ischiofemoral ligament ve medial inferior ischiofemoral ligament.

İschiofemoral ligamentin görevi

ischiofemoral ligament görevi

İschiofemoral ligamentin görevi kalça ekleminin iç rotasyon hareketine karşı direnç oluşturarak bu hareketi engellemektir. Böylece bu ligament kalça ekleminin stabilizasyonunu diğer kalça eklemi bağlarıyla sağlamaya çalışır. İschiofemoral ligament ile iç rotasyon hareketi sınırlandırırken kalçanın fleksion, ekstansiyon veya nötral pozisyonunda olup olmaması önemli değildir, ligament her pozisyonunda bunu sağlayacak bir lif uzanımına sahiptir.

Özellikle kalça ekleminde aşırı iç rotasyon olan hastalarda bu ligamentin zayıflığı veya yaralanmasından şüphelenilebilir.

ischiofemoral ligament

İschiofemoral ligament kalça eklemini arkadan destekler ve iliofemoral ligament ile beraber kalçanın hiperekstansiyon hareketini önleyerek femur başının asetabulum içerisinde tutulmasını sağlar.

İschiofemoral ligamentin yaralanması çok sık olarak görülen bir durum değildir. Bu bağ daha çok trafik kazaları başta olmak üzere genellikle femur başı kırıklarında ve pelvis kemiği kırıklarında hasar görmektedir.

Bu ligament hakkında daha ayrıntılı bilgi için kalça ekleminin anatomisinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Kalça eklemi hakkında detaylı bilgi için kalça eklemi yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca diğer kalça eklemi bağları olan iliofemoral ligament ve pubofemoral ligament yazılarımızı okuyarak o konularla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bu yazımızda ischiofemoral ligament ve ischiofemoral ligamentin görevi konusundan bahsettik. Merak ettiklerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz. Bu bağınızda sorun olduğunu düşünüyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

█ ▌► Bu yazı 683 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın