Joseph Hubertus Pilates Kimdir?

Joseph Hubertus Pilates adını verdiği pilates metodunun kurucusudur.  Bir Alman olan Joseph Pilates 1883 yılının aralık ayının 9’unda yılında Mönchengladbach şehrinde dünyaya gelmiştir.

Joseph Hubertus Pilates

Belirli sağlık problemleri ile doğan ve doktorlar tarafından çok yaşamayacağı söylenen Joseph Pilates tüm sağlık problemlerini yenerek dünyada kendi adıyla bilinen bir metodun kurucusu olmuştur.

Zor bir çocukluk dönemi geçiren Joseph Hubertus Pilates kendisi gibi jimnastiğe bir hayli ilgili olan babası tarafından jimnastik, vücut geliştirme, jiu-jitsu ve boks gibi dövüş sanatları ile tanıştırıldı. Joseph Pilatesin gençlik döneminde yaptığı sporlar ilerde kendi geliştirdiği Pilates metodunun da temelini oluşturmuştur

Gençlik döneminde kendini fiziksel olarak geliştiren Joseph Pilates 14 yaşına geldiğinde fitness dergilerinde model olacak kadar uygun bir fiziğe sahipti.

Unutmadan söyleyeyim bu harika adamın geliştirdiği muazzam yöntemlere ilgi duyuyorsanız daha önce yazdığımız yazılarımıza da göz atmanızı öneriyorum.

Joseph Pilates Kimdir

joseph pilates kimdir

Joseph Pilates aslen bir jimnastikçi ve vücut geliştiricisi idi fakat 1912’de İngiltere’ye taşındığında polis okullarında ve Scotland Yard’da (Londra Polis Teşkilatı’nın karargâhı için kullanılan bir tanım) profesyonel bir boksör ve kendini savunma eğiticisi olarak görev aldı.

Joseph Hubertus Pilates İngiltere’de aynı zamanda sirk göstericisi olarak da çalışmaktaydı ta ki 1. Dünya savaşına kadar. Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz makamları, Alman vatandaşlarını hapse atma kararıyla beraber Joseph Pilates Lancaster Kalesinde tutulmaya başlandı.

Her işte bir hayır olduğu gibi Joseph Pilatesin tutsaklık dönemide ona çok ey kattı. Joseph Pilates modern pilatesin temellerini orada attı ve yalnızca bir yer minderiyle yapılabilecek egzersizler geliştirmeye başladı.

Lancaster Kalesinde geçirdiği kısa zamanın ardından Man Adası’ndaki Knockaloe’daki toplama kampına transfer edildi. Tutsaklık dönemi boyunca Contrology olarak adlandırdığı zihnin kaslar üzerindeki kullanımı felsefesine yoğunlaştı. Kapsamlı fiziksel egzersiz sistemi konseptini yoğun bir şekilde geliştirmeye başladı.

Tutsak olduğu dönem boyunca yoga ve hayvan hareketleri üzerine dersler verdi ve diğer tutsaklara fitness ve egzersiz eğitimi verdi.

Birinci dünya savaşında hemen hemen tüm toplama kamplarında görülen veba salgını Joseph Pilates’in bulunduğu kampta görülmemesi önce bir mucize olarak görülürken diğer kamplardan farklı olarak burada pilates yapılmasından dolayı bu mucizenin sebebi olarak Joseph Hubertus Pilates gösterildi.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra daha tanınmış bir kişi olarak Almanya’ya dönen Joseph Hubertus Pilates dans ve fiziksel egzersiz konusunda önemli uzmanlarla (Rudolf Laban gibi) işbirliği yaptı.

Joseph Pilates

İngiltere’de olduğu gibi Hamburg’da da polis memurlarına eğitim verdi. Aldığı bir kararla 1925 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Amerika’ya giden gemide hayat ona küçük bir sürpriz yaptı ve gelecekteki karısı ve iş ortağı olan Clara’yla tanıştı. Clare ve Pilates evlendikten sonra, New York’ta bir pilates stüdyosu kurdu ve öğrencilerine 1960’lı yıllara kadar pilates konusunda tüm bildiklerini hem öğrettiler hem de beraber bir çok egzersiz geliştirdiler.

Contrology konusunda çalışmalarına devam eden Pilates çifti; kasları kontrol altına almak için zihin kullanımını, vücudun dengeli olmasına ve omurga ve temel postüral kasların eğitimi konusuna yoğunlaştılar. Yaptıkları eğitimler boyunca pilates konusunda nefes bilincini, omurga hizalamasını ve derin gövde ve gövde kaslarının geliştirilmesinin önemine değindiler.

Pilatesin egzersiz rejimi esneklik, kuvvet ve dayanıklılık temeline dayanmaktadır. Amerika da ki yaşantıları boyunca bir çok ünlü dansçı ve balerine eğitimler veren pilates çifti Amerika serüvenleri boyunca eğitmekle kalmayıp bir çok alet geliştirdiler. Joseph Hubertus Pilates 26’dan fazla patenti bulunan verimli bir mucittir.

Joseph Pilates Kitapları

joseph pilates kitapları

Tüm bildiklerini gelecek kuşaklara aktarmak isteyen Joseph Pilates, “Contrology”, “Senin Sağlığın” ve “Hayata Dönüş” adlı 3 kitap yazdı. Bu 3 kitap joseph pilates kitapları olarak bilinmektedir.

Joseph Pilates Ölümü

Her canlı gibi onun da ömrünün bir sonu vardı. Joseph Pilates 1967 yılında 83 yaşında New York’ta öldü. Geriye bir çok öğrenci, adını verdiği bir metod ve vücudu forma girmiş, fazla kilolarından kurtulmuş, kas yapmış bir çok sağlıkla insan bıraktı.

Bugün bile hala gelişmeye devam eden pilates temelde her zaman Joseph Hubertus Pilates felsefesini barındırmaktadır. Doğru duruş ve doğru nefes alıp vermenin vücuda kazandırdıkları konusunda insanları eğiten pilates modern tıbbın bile adından saygıyla bahsettiği bir kişi olmaya başarmıştır.

Joseph Pilates Sözleri

Joseph Pilates Sözleri

Yazımızı onun felsefesini en iyi şekilde ortaya koyan joseph pilates sözleri ile bitirelim.

# İyi tasarlanmış, doğru ve dengeli birkaç sıralamayla uygulanan basit birkaç hareket, saatlerce yapılan yarım yamalak egzersizlere ve zorlama esneme hareketlerine eşdeğerdir. / Joseph Pilates

# 10 saat sonra iyi hissedeceksiniz, 20 saat sonra daha iyi görüneceksiniz, 30 saat sonra yepyeni bir görünüme sahip olacaksınız. / Joseph Pilates

# Haklı olmalıyım. Hiç aspirin almadım. Hiçbir gün bir yerimi incitip, sakatlanmadım. Bütün ülke, bütün dünya benim egzersizlerimi yapmalı. Böylece insanlar daha mutlu olurlar. / Joseph Pilates

# Pilates sadece esneme üzerine bir egzersiz sistemidir ve pilatesde terlenmez!”

Bu yazımızda Joseph Pilates kimdirjoseph pilates kitapları ve joseph pilates sözleri hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Siz de merak ettiklerinizi yorum olarak bize yazabilirsiniz.

Eğer siz de bu harika adamı taktir ediyor ve geliştirdiği metod hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız daha önce pilates ile ilgili yazdığımız yazılara göz atabilirsiniz;

█ ▌► Bu yazı 5.225 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın