Ana Sayfa Makale Juvenil Spondiloartropati

Juvenil Spondiloartropati

59 defa okundu
Juvenil Spondiloartropati

Juvenil Spondiloartropati hastalığı nedir belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır? Detayları ile Juvenil Spondiloartropati içerisinde olan Ankilozan SpondilitReiter Sendromu ve Psöriyatik Artrit hastalığı hakkında  detayları bu yazımızda anlatmaya çalıştık.

Juvenil Spondiloartropati

Juvenil başlangıçlı seronegatif spondiloartropati, 16 yaşından küçük çocuklarda alt ekstremite, omurga ve sakroiliak eklemleri etkileyen artrit, entezit, tenosinovit bulgularını içeren HLA-B27 ile ilişkili sendromlardır. RF ve ANA negatiftir. Erkeklerde kızlara göre daha yaygındır. Ankilozan spondilit (AS), Reiter sendromu, inflamatuar bağırsak hastalığı ile ilişkili artritler ve psöriatik artrit bu gruptaki hastalıklardandır.

Ankilozan Spondilit

Juvenil Spondiloartropati
14 yaşındaki hastada bilateral evre 3 sakroileit

Ankilozan spondilit İnsidansı ABD’de 100,000’de 2’dir. Erkekler de daha çok görülür. Beyaz ırkta ankilozan spondilit olanların %90’ı HLA-B27 pozitiftir. Hastalığın sebebi bilinmemektedir. Güçlü genetik yatkınlık gösterir. Aksiyel semptomlar (omurga ve sakroiliak eklemler) ve radyografik sakroileit gelişir.

Ankilozan spondilit hastalığında çocuklarda sıklıkla periferik eklem tutulumu vardır (%82). Alt ekstremiteler, en sık da kalça etkilenir. Ankilozan spondilit de tendonun kemiğe yapışma yerinde ağrı ile kendini gösteren entezit, çocuklarda erişkinlere göre daha sıktır. %27 kadarında üveit oluşur. Kalça ağrısı kötü prognoz göstergesidir.

Ankilozan Spondilit
9 yıl hastalık süresi olan 16 yaşında juvenil ankilozan spondiliti olan bir hasta. A) Düz taban ve ayak bileğinde şişlik. B) Tarsal kemiklerde komplet füzyon ve plantar fasya tutunma yerinde entesofitler. C) T2 ağırlıklı MR’da tarsal kemiklerde, eklem aralıklarında, çevre yağ dokuda ödem (beyaz lekeler). D) Posterior ve (E) koronal kesitlerde bahsedilen değişiklikler görülmekte.

Reiter Sendromu

Reiter Sendromu, Konjunktivit, üretrit ve simetrik artrit ile karakterizedir. Çocuklarda nadir görülür. Reiter Sendromu Sekiz yaşından büyük erkek çocuklarında daha çok görülür. Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae, Salmonella, Shigella flexneri, Yersinia enterocolitica enfeksiyonlarından sonra reaktif olarak gelişir. Reiter Sendromunda Diz ve ayak bileğini etkileyen oligoartrit en yaygın şeklidir.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı ile İlişkili Artrit

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı olan çocukların %10-20’sinde görülür. Cinsiyet seçiciliği yoktur.

Psöriyatik Artrit

psöriyatik artrit
Juvenil psöriyatik artrit

Psöriyatik artrit 16 yaşından küçük çocuklarda psöriyazisle ilişkili inflamatuar artrittir. Psöriyazis artritten önce bulunabilir ya da artrtitten sonra 15 yıl içinde görülebilir.

Psöriyatik artrit hastalığında Kızlar erkeklerden biraz daha sık etkilenir. %50 monoartiküler olarak başlar, çoğu daha sonra beşten fazla eklemi asimetrik paternde etkileyen forma dönüşür.

Psöriyatik artrit hastalığında Tırnaklarda çukurlaşma (pitting), hiperkeratoz, ön üveit eşlik eden diğer bulgulardır. Psöriyatik artrit de ANA pozitifliği kötü foksiyonel sonuçla ilişkilidir.

Bu yazımızda Juvenil Spondiloartropati nedir?Ankilozan SpondilitReiter Sendromu ve Psöriyatik Artrit hastalığı belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır hakkında bilgi vermeye çalıştık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin