Kamburluk Belirtileri

Kamburluk belirtileri nelerdir sorusu kamburluk şüphesi bulunan kişilerin cevabını merak ettiği bir sorudur bizde bu yazımızda bebeklerde ve yetişkinlerde kamburluk belirtileri nelerdir hakkında bilgi vereceğiz.

İçerik

Kamburluk Belirtileri

Kamburluk kısaca omurgada meydana gelen omurgaya bağlı bir duruş bozukluğudur. Dolayısıyla kamburluğun en önemli belirtisi de duruşun değişmesidir. Bu değişiklikler bebeklerde ve yetişkinlerde farklı ortaya çıkmaktadır. Özellikle bebeklerde ki belirtiler erken teşhis ve tedavi için çok önemlidir. Yeni bebek sahibi olan anne ve babaların bu belirtileri iyice öğrenip bebekleri üzerinde gözlem yapması ve şüpheli bir durum varsa bir uzmana danışmaları çok önemlidir. Peki bebeklerde kamburluk belirtileri nelerdir?

Bebeklerde Kamburluk Belirtileri

bebeklerde kamburluk belirtileri

Bebeklerin ayakta duramadıkları ve henüz oturamadıkları dönemlerde omurgalarına ait problemler kolay kolay fark edilemez. Fakat aşağıda sayacağımız belirtiler varsa bebeğinizin omurgasına ait bir problem olabilir.

 • Kol ve bacakları anormal uzun veya anormal derecede kısa ise
 • Omuz seviyesi eşit değilse
 • Bacak ve kolların boyları diğer tarafa göre daha kısa veya uzunsa
 • Gövdesi orantısızsa
 • Bebeğinizin denge problemi varsa
 • Öne eğilme sırasında sırtınde tepemi bir görüntü oluşuyorsa omurgasına ait bir problemden şüphelenilir.

Yukarıda saydığımız maddeler bebeklerde kamburluk belirtileri içerisinde en önemli olanlardandır.

Çocuğunuzun kambur olup olmadığından şüpheleniyorsanız bebeklerde ve yetişkinlerde görülen belirtilerin ikisini beraber incelemeniz de fayda vardır.  Şimdi de yetişkinlerde ve çocuklarda kamburluk belirtileri nelerdir isterseniz bu konudan bahsedelim.

Kamburluk Belirtileri Nelerdir

kamburluk belirtileri nelerdir

Yetişkinlerde kamburluk belirtileri daha çok duruş sırasında ortaya çıkan anormal görünümlerdir.  Aşağıda paylaşacağımız görsel bu belirtileri çok güzel bir şekilde özetlemektedir. Görseli dikkatli bir şekilde incelerseniz kambur olunca nasıl görünüldüğünü görebilirsiniz.

çocuklarda kamburluk belirtileri de tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi görünmektedir çocuklarda kamburluk belirtileri ile ilgili merak ettiklerinizi de aşağıda paylaşacağımız görseli inceleyerek ve yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Normal duruş ve kambur duruşu kıyasladığımız görseli açıklayıp tüm maddeleri ile kambur duruşun belirtilerini sizinle paylaşalım.

Görselin sağ kısmında ki duruş normal bir duruştur. Modelin üzerinden geçen kırmızı çizgi kulak memesi, omuz başı, kalça eklemi, diz, ve ayak bileği çıkıntısını takip etmektedir.

Görselin sol kısmında ki duruş ise kambur duruştur. Kambur duruşun en önemli belirtileri de görüldüğü gibi başın öne doğru çıkması, sırtın geriye doğru yuvarlaklaşması, dizlerin bükük olması ve omuzların öne doğru düşmesidir. Bunları yazımızın sonuna doğru maddeler halinde de sizin için listeleyeceğiz. Duruşta meydana gelen bu değişikliklere neden olan bir çok durum vardır. Bu konuyla alakalı olarak daha önce yazdığımız neden kambur duruyorum yazımıza da göz atabilirsiniz.

kamburluk belirtileri

Duruş bozukluğunun yanı sıra yetişkinlerde kamburluk belirtileri içerisinde bir kaç önemli belirteç daha vardır. Yukarıda ki belirtilerle beraber bunları da toparlayarak yazımızı bitirelim.

 • Boyun kaslarınızda ağrı olabilir. Gece yatarken başınızın pozisyonu değiştiği için horlamaya başlayabilirsiniz. Fakat bu önemli bir belirti değildir çünkü zaman zaman yorgunluktan dolayı da horlayabilirsiniz.
 • Sırt kaslarınızda ağrılar başlayabilir. Bu önemli bir belirtidir. Özellikle uzun süredir var olan sırt ağrılarınız, kulunç ağrılarınız kamburluğun bir sonucu olabilir. Kulunç ağrısı ile ilgili daha önce yazdığımız kulunç nasıl geçer yazımızda yazılanları yaparak ağrılarınızı azaltabilirsiniz.
 • Geceleri sırt üstü yatarken rahat edemiyor olabilirsiniz.
 • Gün içerisinde sırt ve bel ağrılarınız olabilir.
 • Kas gücünüzün azaldığı için yaptığınız işlerde daha çok yorulabilirsiniz.
 • Başınız daha önde durabilir.
 • Sırtınız yuvarlaklaşabilir.
 • Dizleriniz bükük yürümeye başlamış olabilirsiniz.
 • Omuzlarınız öne doğru düşmüş olabilir.

Eğer bu belirtilerden en az 3 tanesini kendinizde görüyorsanız bir fizyoterapsite danışarak kamburluk hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazımızda maddeler halinde kamburluk belirtileri nelerdir konusundan bahsettik. Sizde merak ettiklerinizi yorum olarak bizlere yazabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 635 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın