Ana Sayfa Makale Kawasaki Hastalığı

Kawasaki Hastalığı

95 defa okundu
kawasaki hastalığı nedir

Kawasaki Hastalığı nedir belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır? Kawasaki hastalığı tanı kriterleri ve hastalıkla ilgili diğer merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz.

Kawasaki Hastalığı

kawasaki hastalığı

Kawasaki Hastalığı küçük çocukları etkileyen sistemik bir vaskülittir. Yıllık insidansı 100,000’de 6-7.6’dır. Etkilenen çocukların %80’i dört yaşından küçüktür. Erkeklerde daha sıktır. Kawasaki Hastalığının Sebebi bilinmemektedir.

Kawasaki Hastalığı Belirtileri

kawasaki hastalığı belirtileri
Kırmızı dudak, çilek dil

Kawasaki Hastalığı belirtileri Ani başlangıçlı uzun süreli ateş yüksekliği, irritabilite, eksudatif olmayan bilateral konjunktivit (%90), ön üveit (%70), perianal eritem (%70), steril piyüri, el ve ayaklarda eritem ve ödem (ayaklardaki yürümeyi engelleyebilir), çilek dil, dudaklarda çatlama, hepatik, renal ve gastrointestinal disfonksiyon, miyokardit ve perikardit, lenfadenopati (genelde yaklaşık 1.5 cm boyunda servikal, tek, non-süpüratif lenf nodu). Koroner arter anevrizmasını değerlendirmek için seri EKO yapılmalıdır.

Kawasaki hastalığı tanı kriterleri

kawasaki hastalığı tanı kriterleri

Kawasaki Hastalığı tanı kriterleri Amerikan Kalp Derneği (AHA) tarafından belirlenmiştir. Buna göre 5 günden uzun süre devam eden nedeni belirlenemeyen ateş yüksekliği yanında 5 ana klinik özellikten 4’ünün bulunması gerekir.
– Ekstremite distallerinde değişiklikler: Başlangıçtaki avuç içi ve ayak tabanlarında kızarma ve ödemi takiben el ve ayak parmak uçlarında membranöz deskuamasyon ya da tırnaklar boyunca transvers oyuklar (Beau çizgileri)
– Polimorf raş (veziküler değil), genelde yaygın fakat kasık ve alt ekstremitelere sınırlı olabilir.
– Orofaringeal değişiklikler: Eritem, fissürleşme, dudaklarda çatlama, çilek dil, orofarenkste diffüz mukozal eritem
– Bilateral, eksudatif olmayan, ağrısız bulber konjunktival hiperemi
– Akut non-pürülan servikal lenfadenopati, lenf nodu çapı 1.5 cm’dan fazla olup genelde tek taraflıdır.
FEBRILE kısaltması kriterleri hatırlamak için kullanılabilir.

  • Ateş (Fever)
  • Enantem
  • Bulbar konjunktivit
  • Raş
  • İç organ tutulumu (kriterlerin parçası değil)
  • Lenfadenopati
  • Ekstremite değişiklikleri

pitting eritem

Bu yazımızda Kawasaki Hastalığı belirtileri nedir tedavisi nasıl yapılır ve  tanı kriterleri konusundan bahsettik. Merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin