Kemik Erimesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Kemik erimesinde nelere dikkat edilmeli sorusu kemik erimesi hastalığına yakalanan kişilerin en merak ettiği konuların başında gelir. Bizde bu yazımızda detayları ile Kemik erimesinde nelere dikkat edilmeli konusundan bahsedeceğiz.

Kemik Erimesinde Nelere Dikkat Edilmeli

kemik erimesinde nelere dikkat edilmeli

Her hastalıkta olduğu gibi kemik erimesi hastalığında da kişilerin dikkat etmesi gereken bazı şeyler vardır. Biz de yazımızın bu kısmında kemik erimesinde nelere dikkat edilmeli bunu anlatacağız.

Kemik erimesi hastalığında öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Kalsiyum ve D vitamini yönünden zengin beslenmeye çalışın. Bu konuyla ilgili bir diyetisyene başvurarak en doğru beslenme programını edinebilirsiniz.

Beslenme alışkanlıklarınızla beraber kemik erimesi hastalığında düzenlemeniz gereken bir başka şeyde düzenli egzersiz yapmaktır. Özellikle düşme riskini en aza indirmek için kaslar kuvvetlendirilmelidir. Bunun için de bir fizyoterapiste danışabilirsiniz.

Kemik erimesinde nelere dikkat edilmeli konusu ile ilgili söyleyeceğimiz bir başka şeyde gün ışığından faydalanmanız gerektiğidir. Güneş ışığı D vitamini için önemlidir, tansiyon gibi bir probleminiz yoksa güneş ışığından bolca faydalanabilirsiniz.

Sigara ve alkol tüketimi kişilerin kemik yoğunluklarının azalmasına neden olmaktadır. Kemik erimesinden korunmak için veya artık kemik erimesi hastasıysanız sigara ve alkol artık kullanmamalısıdır.

Yine kafein içerdiği için kahve tüketimi de azaltılmalı hatta kemik erimesi hastasıysanız artık kahve tüketmemeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Kemik erimesinde nelere dikkat edilmeli konusu ile ilgili söyleyeceğimiz son belki de en önemli şey düşmenin önlenmesidir. Kemik erimesi hastalarının yaşadıkları ortam düzenli olmalı takılıp düşebileceği şeyler olmamalı ve yaşadıkları ortamın aydınlatması yeterli olmalıdır.

Kemik erimesi hastaları çok ufak düşmeler sonucunda bile büyük kemiklerinde ve bel kemiklerinde kırıklar yaşayabilirler ve bu kırıklar geri dönüşsüz hasarlara yol açabilir.

Son olarak şunu da söyleyelim. Kemik kırığı riskinizi ve ağrılarınızı azaltmak için kiloluysanız kilo vermenizde sizin için çok faydalı olacaktır.

Yukarıda anlattıklarımızı maddeler halinde sıralayarak yazımızı bitirelim.

Kemik erimesinde nelere dikkat edilmeli

kemik erimesinde nelere dikkat etmeliyim

  • Beslenmenize dikkat edin
  • Düzenli spor yapın
  • Bol bol güneş ığından faydalanın
  • Sigara alkol tüketmeyin
  • Kahve tüketiminizi azaltın
  • Düşmelere yönelik ev içi ve çalışma ortamında önlemler alın.
  • Kilo vermek (İdeal kilonuza ulaşmaya çalışın.)

Bu yazımızda kemik erimesinde nelere dikkat edilmeli konusundan detaylarıyla bahsetmeye çalıştık. Sizde bu konuyla ilgili merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 215 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın