Kemik Erimesine Neden Olan Etkenler

Kemik erimesine neden olan etkenler sorusu kemik erimesi olan veya olmaya eğilimli bireylerin cevabını merak ettiği sorulardandır.Bu yazımızda detayları ile kemik erimesine neden olan etkenlerden bahsedeceğiz.

Kemik Erimesine Neden Olan Etkenler

kemik erimesine neden olan etkenler

 

Kemik erimesine neden olan etkenler birden fazla cevabı olan bir konudur. Her hastalığın olması için birden çok faktör vardır. Yazımızda bahsedeceğimiz etkenlere dikkat ederseniz kemik erimesi olma ihtimaliniz büyük oranda düşecektir.

Kemik erimesine neden olan etkenler içerisinde en önemli neden hormonal değişikliklerdir. Menopoza giren kadınların değişen östrojen hormonu kemik yapımını olumsuz etkilemektedir. Östrojen hormonunun azalması ile kemik yapımı azalır ve kişilerde kemik erimesi görülme oranı artar. Hatta şöyle bir bilgi vardır. 4 kadından 1 i kemik erimesi hastasıdır.

Hormonal değişiklikler dışında bir başka önemli şey genetik yatkınlıktır. Kemik erimesi hastalığı ile ilgili yapılan çalışmalarda kemik erimesi hastalığının genetikle yakından ilişkili olduğu görülmüştür. Eğer beyaz ırktansanız, açık tenliyseniz ve zayıf bir vücut yapınız varsa kemik erimesine yakalanma ihtimaliniz oldukça fazladır.

Kemik erimesine neden olan etkenler içerisinde bir başka önemli şey de beslenme düzenidir. Kişilerin kalsiyum minerali ve vitamin D’yi yeterli miktarda alamaması kemik erimesine neden olabilmektedir.

Guatr ve kortizon gibi ilaçların kullanımı da kemik erimesine neden olan etkenler içerisindedir. Bu tür ilaçlar hormonları değiştirdiği için kişilerin kemik doku yapımını olumsuz etkilemektedir.

Kemik erimesine neden olan etkenler içerisinde bir başka önemli olan şeyde hareket etmektir. Görülmüştür ki düzenli hareket eden kişiler kemik erimesine daha az yakalanıyor.

Yine hormonları etkileyen sistemik hastalıkları (guatr, şejer gibi) ve ateşli romatizma hastalığı olanların kemik erimesine daha sık yakalandığı görülmüştür.

Son olarak söyleyeceğimiz şeyde belki de kişilerin en çok dikkat etmesi gereken madde bağımlılıklarıdır. Sigara ve alkol kullanan kişiler ve gün içerisinde çok fazla kahve tüketen kişilerin kemik erimesine daha sık yakalandığı görülmüştür.

Yazımızı yukarıda anlattığımız kemik erimesine neden olan etkenler hakkında kısa bir özet yaparak bitirelim;

  • Osteoporoz hastalığına yetersiz beslenme sebep olabilir.
  • Osteoporoz hastalığına kişilerin günlük hayatlarında hareketsiz kalmaları sebep olabilir.
  • Osteoporoz hastalığına sigara ve alkol tüketimi neden olabilir.
  • Osteoporoz hastalığına sistemik bazı hastalıklar neden olabilir.
  • Osteoporoz hastalığına kullanılan bazı ilaçlar neden olabilir.
  • Osteoporoz hastalığına kadınların menapoza girmesi neden olabilir.
  • Osteoporoz hastalığına erkeklerin antropoza girmesi neden olabilir.

Bu yazımızda kemik erimesine neden olan etkenler konusundan bahsettik sizde merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 140 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın