Kinezyofobi Ne Demek

Kinezyofobi ne demek latince de ve tıp dilinde nasıl kullanılır bu yazımızda bu konu ile ilgili bilgilerden bahsedeceğiz. Sizde kinezyofobinin ne demek olduğu ile ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz. Merak ettiklerinize en kısa zamanda cevap yazmaya çalışıyoruz.

Yun: kinesis (hareket) + phobos (korku)
İng: kinesiophobia

Kinezyofobi

Kinezyofobi Hareket etmekten korkmak demektir. Çeşitli kronik ağrılardaki (bel ağrısı, baş ağrısı, fibromiyalji, kompleks bölgesel ağrı sendromu…) ağrı ile ilişkili disabilite ve endişelerin göstergesidir. Ağrı hissi, genelde vücuttaki bir hasarla ilgili olduğundan, ağrı duyan kişiler bu hissi ve vücutlarındaki hasarı arttıracağı endişesiyle hareket etmekten kaçınabilir. Oysa özellikle kronik ağrılarda, ağrı vücuttaki aktif bir hasarın göstergesi olmaktan çok santral sinir sistemiyle ilişkili bir duruma dönüşür. Böyle bir durumda hareket korkusu, immobilizasyona yol açarak kişinin genel durumunun kötüleşmesine (*) katkıda bulunur.

Kinezyofobinin değerlendirilmesinde Tampa ölçeği kullanılmaktadır.

Bu yazımızda latince de sıklıkla kullanılan kinezyofobi ne demek ne için kullanılır bunun hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sizde kinezyofobinin ne demek olduğu ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız.

█ ▌► Bu yazı 160 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın