Kırık Nasıl Hızlı İyileşir

Kırık nasıl hızlı iyileşir sorusu vücudunun herhangi bir kemiğinde kırık olup bir an önce iyileşmek isteyen kişilerin merak ettiği soruların başında gelmektedir. Bizde bu yazımızda sizler için kırık nasıl hızlı iyileşir konusundan bahsedeceğiz.

Öncelikle kırık hakkında genel bir kaç bilgi verelim. Kırıklar sıklıkla trafik kazaları, spor yaralanmaları gibi travmalar veya osteoporoz yani kemik erimesi gibi kişiye özel nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Şimdi gelelim kemik iyileşmesi nasıl hızlandırılır sorusuna. Bu yazımızda bahsedeceğimiz şeyler bir kaç öneriyi içermektedir tedavi olarak düşünülmemelidir.

Kırık Nasıl Hızlı İyileşir

Kemik Nasıl Hızlı İyileşir

  • Yeterli miktarda kalsiyum almak
  • Yeterli miktarda K vitamini almak
  • Yeterli miktarda C vitamini almak
  • Alkol kullanımını bırakmak
  • Tuz tüketimini azaltmak
  • Fizyoterapist eşliğinde egzersiz uygulamaları

Kalsiyum kırık iyileşmesini hızlandırır mı?

Kalsiyum kemik yapımı için önemli bir mineraldir. Kalsiyum özellikle yeşil yapraklı sebzeler, balık, süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.

K vitaminini kırık iyileşmesini hızlandırır mı?

K vitamini kemiğin formasyonunun daha kaliteli bir forma erişmesi için gereklidir. K vitamini için bol bol brokoli, ıspanak, süt ve süt ürünleri bol bol tüketilmelidir.

C vitamini kırık iyileşmesini hızlandırır mı?

C vitamini kolajen dokunun inşası ve gelişimi için önemlidir. Meyve sebzelerle beraber c vitamini en çok çilek ve domateste bulunmaktadır.

Alkol kırık iyileşmesini yavaşlatır mı?

Sigara ve alkol kemik iyileşmesini olumsuz etkilemektedir. Kırıkların hızlı iyileşmesi için sigara ve alkol alışkanlığına ara verilebilir.

Tuz kırık iyileşmesini yavaşlatır mı?

Tuz içerisinde bulunan sodyum kalsiyum atılımını artırır. Kalsiyum kemik iyileşmesi için önemli bir mineral olduğu için tuz kırık iyileşme süresi içerisinde kullanılmamalıdır.

Egzersiz kemik iyileşmesini hızlandırır mı?

Kemik kırıkları kaynadıktan sonra fizyoterapist eşliğinde yapılan egzersizler sayesinde doğru yüklemeler ile kemiğin eskisi kadar dirençli ve sağlıklı olması sağlanır.

Ayrıca kırıklardan sonra hareketsiz kalmaya bağlı olarak oluşacak eklem hareket açıklıkları da fizyoterapist tarafından yapılacak egzersizlerle eklem hareket kısıklıkları önlenebilmektedir.

Ayrıca fizyoterapist tarafından yapılacak elektroterapi uygulamaları sayesinde kas miktarı korunacak ve eklem hareketine uygun hale gelen kırık tekrar fonksiyonel olarak kaldığı yerden devam edecek.

Bu yazımızda kırık nasıl hızlı iyileşir sorusuna cevap vermeye sizlere bir kaç küçük öneride bulunmaya çalıştık. Sizde merak ettiklerini yorum olarak bizlere yazabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 658 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın