Ana Sayfa Göğüs Hastalıkları Koah nedir ve Koah Fizyoterapi Teknikleri

Koah nedir ve Koah Fizyoterapi Teknikleri

1.832 defa okundu

Koah’ta fizyoterapinin genel amaçları

 • Havayolu sekrasyonunun temizlenmesi
 • Doğru solunum paterninin oluşturulması
 • Egzersiz kapasitesinin iyileştirilmesi
 • Korunma
 • Kendine bakımla ilgili hastanın bilgilendirilmesi

koah2

 

 

 

 

 

 

 

-Postural drenaj:

Bu uygulamanın en temel amacı balgamın atılımına yardımcı olmak ve aktif solunum teknikleri döngüsü ile kombine olarak uygulanabilir. Ancak bazı hastalar başasağı pozisyonu ve sırüstü yatışı tolere edemediklerinden alt lobların segmentleri için psotural drenaj zor olabilir.

-Nemlendirme:

Sekresyon kalın ve yapışkan oldugundan hastaya nebulizatör ile nemlendirme yapılabilir.

koah

 

 

 

 

 

 

 

-Solunum Kontrolü ve Gevşeme:

Hastaya yan yatış çengel posizyonunda omuz kuşağını nasıl gevşek bırakılacağı öğretilir. Sekrasyon atılımınıtakiben solunum kontrolü öğretilir. Hastanın nefes darlığı varsa kısa solunum fazları ile birlikte solunum kontrölü tekrar verilmelidir ve solunum hızı azaldıkça solunum paterni düzelir.

-Gevşeme:

Bir dispne atağında bronşiti ve amfizemli bir hasta göğsünü inspirsayon posizyonunda tutmaya meyleder. Yardımcı kaslar çok fazla çalışır ve diyafragmatik hareket inhibe olur. Amfizemli bir hastanın geliştirdiği solunum paterni kısa kontrolsiz bir inspirasyondur. Yardımcı kaslar kullanılır ve genellikle zorlu bir ekspirasyonu takiben yapılır. Bu zorlu ekspirsayon intratorakal basıncı artırır, bu artış harap olmuş ya da artık normal elastik akciğer dokusu desteği olmayan solunum yollarının kapanmasına yol açabilir. Bu kontrolsüz solunum paterni yorucudur ve ekonomik olmayan bir ventilasyon yöntemidir. Bu nedenle fizyoterapist aksini yaptırmalıdır.

ko

 

 

 

 

 

 

 

Bazı amfizemli hastalar dudakları hafif gevşek kese biçiminde tutarak nefes verirler. Farinks ve üst solunum yollarında basınç artırılarak harap olmuş, kollabe olabilecek solunum yolları biraz daha açık tutulur ve hasta muhtemelen hafif artmış solunum volumu ve yavaş solunum hızı nedeniyle rahat eder. Bu solunum yolu engellenmemelidir. Önemli olan doğru ve hastanın gevşek, olduğu bir pozisyonda yapılmasıdır. Eğer bu spontan olarak geliştirilmemiş bir hastaya öğretilmeye çalışılırsa eksprasyonun zorlu olma tehlikesi vardır. Bu da tekniğin amacını bozar. Bu patern kendiliğinden gelişmemişse tedavi programına katılmayabilir.

Tüm Obstrüktif solunum yolu hastalığı olanlara diyafragmayı çalıştırarak aktif inspiratuar faz ile pasif ekspratuar fazı kullanarak solunum yapmak öğretilir. Eğer hasta solunumunu kontrol ederse, dispne ataklarında güçlük çekmez. Gevşek bir posizyon alması tavsiye edilir. Bu pozisyonlar üst ğögsün maksimal rolaksasyonunu sağlamak için verilir. Bu arada alt göğüs hareketi serbesttir. Bu devrede solunum hızı önemli değildir.

Üst göğüs kontrolü esastır. Hastaya ekspirasyonu uzatmadan alt göğse yavaşça nefes alması öğütlenir. Bu hasta daha koordineli bir solunum yapana dek devam eder. Bu sağlandıktan sonra solunum hızını azaltmak ve derinliğini artırmak için bir çaba harcanabilir. Hasta dispne arağı sırasında ağzı açık nefes almayu tercih edebilir. Bu pozisyonlar değişik durumlara göre uygulanabilir.

 • Yüksek yan yatış: Akut solunum dispnesi olan kişiler için yada geceleri ortopne sıkıntısı çeken hastalar için yararlıdır.
 • Öne dayanarak oturma: Yatakta kalmayı istemeyen hastalar bu pozisyonu tercih eder.
 • Gevşek oturma
 • Öne dayanarak ayatkta durma
 • Gevşek ayakta durma

-Egzersiz sırasında solunum kontrolü:

Hasta solunumu bu rahat pozisyonlarda kontrol edebiliyorsa otururken ve ayakta desteksiz pratik yapmalıdır. Düz yolda yokuşta yürürken ve merdiven çıkarken çalışmak gerekir. Çoğu hasta egzersiz sırasında nefesini tutmaya meyleder. Bunun için ritmik solunum egzersizleri yararlıdır. Örneğin 2 basamak merdiven çıkarak nefes vermek, bir basamak çıkarak almak veya 3 basamak nefes vermek 2 basamak almak gibi.

Her hasta için bir solunum paterni bulunmalıdır. Bazı hastalar öne eğilirken sıkıntı çekerler. Bir çoğu eğilmeden nefes alır böylece abdominal içeriğin yassılmış diyafragmaya olan yukarı doğru basıncı nedeni ile bir rahatsızlık duyarlar. Bu rahatsızlık bir dereceye kadar değişken nefes vererek önelenebilir. Bu nedenle nefes alma dikleşirken yapılmalıdır.

-Egzersiz toleransının korunması ve artırılması:

Hasta hastanede yatarak ve ya sağlık merkezlerinde ayaktan veya evde fizyoterapistler tarafından tedeavi edilirken; hastanın düzenli olarak görünmesi öenmlidir. Hergün kısa yürüyüş gibi dzenli bir egzersizi yapması önerilir. Mümkünse hastaya multidisipliner kapsamlı pulmoner rehabilitasyon programına katılması önerilmelidir.

-İnspratuar kas eğitimi:

günümüzde KOAH’lı hastalarda solunum limitasyonunun öenmli bir komponenti de olası solunum yorgunluğudur. yorgunluk, aşağıda verilen farklı kombinasyonlara bağlı olabilir.

 1. Solunum kaslarının mekanik yükünde artma
 2. Kas kuvvetinde azalma
 3. Solunum kaslarına sağlanan enerjinin azalması

Kronik tıkayıcı akciğer hastalığı olan hastalarda oluşan solunum kas zayıflığı, kas yorgunluğu için hazırlayıcı bir faktör olabilir. Kas kitle kaybına bağlı solunum kas zıyıflığı olan KOAH’lı hastalar, spesifik solunum kas eğitiminen fayda görebilir.

2 YORUMLAR

 1. Çok güzel bir makale teşekkürler Merdiven çıkarken nasıl nefes alıp verileceğini anladık ama yokuş çıkarken nasıl nefes alınıp verilir

  • Ben merdiven çıkmaya başlamadan evvel derin bir nefes alıp 4 basamak çıkarken nefes veriyorum .sonra 2 basamakta nefes alıp 4 basamakta nefes veriyor ve öğle devam ediyorum .yani 2 basamakta nefes alıp 4 basamak da veriyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin