Kubital Tünel Sendromu

Kubital tünel sendromu, ulnar sinirinin herhangi bir sebepten dolayı sıkışması veya baskıya maruz kalmasından dolayı kişinin ağrı hissetmesi ve kolunda şişlik, uyuşma, karıncalanma, kuvvet kaybı gibi sorunlara yol açan bir rahatsızlıktır. Kubital tünel sendromu karpal tünel sendromundan sonra en sık görülen bası nöropatisidir. Kubital sinir hastalığını bilmek için ulnar sinir hakkında kısaca da olsa bilgi sahibi olmak gerekir. Şimdi biraz ulnar sinirden bahsedelim.

Ulnar Sinir

ulnar sinir

Ulnar sinir serçe ve yüzük parmağın hareketini ve his duyusunu taşıyan, C8 ve T1 sinir kökünden devam eden bir sinirdir. Ulnar sinir medial epikondilden kubital tünelin içinden seyrederek el parmaklarına ulaşmaktadır. Bu bölgede sık sık meydana gelen sinir sıkışmaları kubital tünel sendromu olarak adlandırılmaktadır.

Kubital Tünel Sendromu Nedenleri

kubital tünel sendromu nedenleri

Temel sebep dirseğin normal anatomik yapısının bozulması sonucunda sinirin sıkışmasıdır. Siniri sıkıştıran sebepleri şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Kişinin günlük aktivitelerinde sık sık dirsek bükülü şekilde çalışması
 • Dirseğini bükerek dirseğine dayanarak uyuması
 • Ders çalışırken dirseğini bükerek masaya dayanması
 • Travmalar
 • Dirsek çıkığı
 • Dirsek kırığı
 • Dirseğin kemiksel açılarının değişmesi sonucu oluşan deformiteler (aşırı valgus)
 • Sinovit

Yukarıda sıraladığımız sebepler, kubital tünel sendromu nedenleri arasında gösterilebilir.

Kubital Tünel Sendromu Belirtileri

kubital tünel belirtileri

Kubital tünelin belirtileri ulnar sinir ve ulnar sinirin inerve ettiği kaslarla ilgilidir. Bu belirtileri kısaca sıralayacak olursak;

 • Serçe ve yüzük parmağında uyuşma, karıncalanma
 • Dirsek iç tarafında özellikle medial epikondil civarında ağrı,
 • Serçe ve yüzük parmağında güç kaybı
 • Hipotenar atrofi
 • Serçe ve yüzük parmağında pençe eli deformitesi

Kubital Tünel Sendromu Tanısı

Kubital tünel sendromu rahatsızlığının tanısı yukarıda saydığımız belirtilerinin bir kaçını gösteren kişilere yapılan EMG ile konulur.

Kubital Tünel Sendromu Tedavisi

kubital tünel sendromu tedavisi

Hastaların gösterdiği rgöre tedavi programı belirlenir. İleri derece rahatsızlıklar da ameliyat düşünülür. Fakat güç kaybı olmayan kişilerde öncelik fizik tedavidir. Fizik tedavi uygulanacak hastalara geceleri kullanmaları için dirseği 30 ile 45 derece arasında fleksiyonda, el bileğini nötral pozisyonda veya 20 dereceye kadar dorsifleksiyonda tutan atel önerilir.

Kubital Tünel Sendromu Fizik Tedavisi

kubital tünel sendromu fizik tedavisi

Kubital tünel sendromu fizik tedavisi içerisinde önemli olan egzersizlerdir. Egzersizlerden ayrıca bahsedeceğiz. Kas kuvvet kaybı olan hastalarda ileri ki dönemlerde kuvvetlendirme egzersizleri yapılır. Egzersiz öncesi hastalara ultrason, hot pack ve tens uygulanabilir.

Kubital Tünel Sendromu Egzersizleri

Kubital tünel sendromu egzersizleri çok önemlidir. 4 çeşit egzersiz hastalara önerilir. Egzersizler her biri 10 tekrarla günde 3 sefer yapılır.

1- Yandan Germe

kübital tünel egzersizi

Kolunuzu resimde ki gibi düz uzatın ve parmaklarınız düz ve bitişik olacak şekilde bileğinizden aşağı doğru bükün boynunuzu da yana doğru yatırıp 10’a kadar sayın. Hareketi 10 kez tekrarlayın.

2. Hafif Germe

kubital tünel sendromu egzersizleri

Ellerinizi solda ki gibi öne uzatın ve bileklerinizi aşağı doğru bükün avuç içiniz karşıyı göstersin daha sonra yavaşça dirseklerinizi bükün avuç içiniz kendinize bakacak şekle kadar kaldırıp 5’e kadar sayıp bırakın. Hareketi 10 kez tekrarlayın.

3. Ters Ok işareti

kübital tünel fizik tedavi egzersizleri

Elinizi ok der gibi işaret ve baş parmağınızla birleştirin. Daha sonra dirsekten bükerek ters gözlük yapacak şekle gelin. Hareketi 10 kez tekrarlayın.

3. Etkili Germe

kubital tünel egzersizleri

Kolunuzu avuç içiniz düz olacak şekilde yandan uzatın. Daha sonra dirsekten bükerek avuç içiniz yukarı bakacak şekilde başınızın yanına getirip 10’a kadar sayın. Hareketi 10 kez tekrarlayın.

Kubital Tünel Ameliyatı

kubital tünel ameliyatı

Kubital tünel fizik tedavisi ile düzelmeyen hastalar da ameliyat düşünülmektedir. Ameliyat ile fasiodermal slingle ulnar sinirin anterior transpozisyonu yapılır. Ulnar sinir, dirseğin arkasından, dirseğin ön tarafına alınır.

Ameliyat sonrasında hastalar yine fizik tedavi programına alınır. Ameliyat sonrasında ki 3 hafta boyunca hasta 90 derece fleksiyon ortezi kullanır. 2. hafta hafif dirsek hareketleri yapılır ve 3. hafta itibariyle kuvvetlendirme egzersizlerine başlanır. 6. haftadan sonra kaslar iyice kuvvetlendirilir ve hasta spor yaşantısına dönebilir.

Bu yazımızda kubital tünel sendromu nedenleri, belirtileri, kubital tünel sendromu fizik tedavisi ve kubital tünel egzersizleri konusundan bahsettik. Siz de merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Eğer yazıda geçen şikayetleriniz var ise en kısa zamanda bir hekime görünmelisiniz.

█ ▌► Bu yazı 4.353 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın