Ana Sayfa Güncel Kulunç Ağrısına Karşı Evde Neler Yapılabilir

Kulunç Ağrısına Karşı Evde Neler Yapılabilir

149 defa okundu
Kulunç Ağrısına Karşı Evde Neler Yapılabilir

Kulunç ağrısına karşı evde neler yapılabilir sorusu evde kulunç ağrılarından kurtulmak isteyen hastaların merak ettiği bir konudur. Bu yazımızda evde kulunç ağrısı için neler yapılabilir bundan bahsedeceğiz.

Kulunç ağrısının evde tedavisine geçmeden önce kulunç ağrısı sebepleri nelerdir kısaca bundan bahsedelim. Çünkü kulunç ağrısının tedavisinden daha önemlisi oluşma sebebini ortadan kaldırmaktır.

Kulunç Ağrısı Neden Olur?

Kulunç kürek kemiğine bağlanan kasların aşırı hareketsizliği veya yanlış hareketine bağlı olarak kulunç denilen kasların normal yapısını kaybettiği durum oluşmaktadır.

Kürek kemiğine yapışan kaslarda kulunç ağrısının oluşmasının belli başlı sebepleri vardır. Bunları kısaca şöyle sıralayabilir.

  • Duruş bozukluğuna bağlı olarak kulunç
  • Omurgada ki deformitelere bağlı olan bozukluk
  • Kürek kemiği kas kuvveti zayıflığı
  • Kürek kemiği kas kısalığı
  • Kürek kemiği kasların spazmı
  • Gün içinde kürek kemiğini içeren aktivitelerin sıklıkla yapılması.

Eğer sizde yukarıda ki durumlardan birisini yaşıyorsanız bu durumu değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi halde evde kulunç için yapılacak şeyler size bir fayda sağlamayacaktır.

Kulunç Ağrısına Karşı Evde Neler Yapılabilir

Kulunç Ağrısına Karşı Evde Neler Yapılabilir

Öncelikle size tavsiyemiz bir fizyoterapist tarafından muayene edilip eğer kulunç sebebi kassal bir durumsa ona yönelik bir egzersiz programı almanızdır. Bizim burada göstereceğimiz egzersizler size tam bir fayda sağlamayabilir. Şimdi gelelim kulunç ağrısına karşı evde neler yapılabilir?

1- Eğer ağrınız başlayalı bir iki gün olduysa ilk olarak buz uygulamalısınız. Bir poşet içine koyacağınız buz veya jel paketleri kürek kemiğinize koyarak 15 dakika bekleyin.

2- Eğer ağrılarınız uzun süreli ise bu sefer sıcak su torbasını kürek kemiklerinizin üzerine koyup yüz üstü 15-20 dakika kadar yatın. Bu bölgede ki kaslarınızı rahatlatacak ve sıcaklık dolaşımı artırarak ağrı duyunuzu azaltacaktır. Kulunç Ağrısına Karşı Evde Neler Yapılabilir konusu içerisinde size en çok fayda sağlayacak uygulamalardan birisi budur.

3- Oturuşunuza ve duruşunuza dikkat edin, bozuk duruş veya oturuş ağrılarınızın kalıcı olmasına neden olacaktır.

4- Tek elle telefon kullanımı da özellikle akıllı telefon kullanımının artmasıyla sıklıkla kulunca neden olmaktadır. Telefon kullanmaya bağlı oluşan kulunç ağrılarının azalması için bir miktar telefon kullanımı bırakmak ve günlük hayatta azaltarak kullanmaya devam etmek gerekmektedir.

5- Uyurken veya uzanmış pozisyonda iken ne çok alçak nede çok yüksek bir yastık kullanın. Vücut bir bütün olduğu için boyun veya ayak bileği bölgesinde oluşan çeşitli sıkıntılar bile kişilerde kulunca neden olmaktadır.

6- Kulunç Ağrısına Karşı Evde Neler Yapılabilir konusunda söyleyeceğimiz önemli şeylerden birisi de yaz aylarında klima karşısında veya sırtınıza doğru olmamasına özen göstermenizdir. Çünkü aşırı sıcaklık değişimleri kaslarınızda spazma yol açabilir.

7- Eğer çevrenizde birisi varsa ağrıyan bölgenize baş parmak veya işaret ve orta parmağını koyarak hafif bastırır bir şekilde yuvarlayarak masaj yapmasını isteyin. Böylece kulunçlarınız dağılacaktır.

8- Sırt kaslarınıza yönelik germe egzersizleri yapabilirsiniz. Kulunç Ağrısına Karşı Evde Neler Yapılabilir konusunda en etkili uygulamardan bir diğeri egzersizdir. Egzersizler sizi ağrılarınızdan kurtaracaktır. Egzersizleri 10 tekrarlı günde 3 kere 2-3 ay süre ile uygulamaya çalışın.

Sizin için önerebileceğimiz egzersizleri daha önce kürek kemiği egzersizleri yazımızda bahsetmiştik. Egzersizleri öğrenmek için kürek kemiği egzersizleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Kulunç ağrısına karşı evde neler yapılabilir sorusuna kısaca yukarıda ki 7 maddeyi söyleyebiliriz. Sizde bu konuyla alakalı merak ettiklerinizi bize yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin