Ana sayfa Anatomi Menisküs Yırtıkları ve Tedavisi

Menisküs Yırtıkları ve Tedavisi

1.648 defa okundu

Menisküs  yırtıkları vücudun çeşitli bölgelerinde olabilmekle beraber menisküs yırtığı dediğimiz zaman aklımıza dizdeki menisküs yırtıkları gelir. Menisküs; kısaca bir kıkırdak dokudur. Diz içerisinde eklem hareketlerinde hem sağlamlık hem de dinamik olarak görevleri vardır. Menisküs dokusu yırtıldığı zaman akla genelde cerrahi tedavi gelişir ama ilk döneminde ki menisküsün yırtık bölgesine göre tedaviler farklılık gösterebilir. Öncelikle konservatör tedavi dediğimiz; soğuk uygulama, ağrı kesici tedavi, istirahat, elastik bandaj gibi tedaviler ön planda iken menisküs yırtığının iyileşmeme ihtimali üzerine ameliyatlar söz konusu olabilir.

Menisküs yırtıklarının güncel tedavilerinde ki trend menisküs yırtıklarının dikilmesidir yada menisküsünde ileri derece kayıp varsa menisküs  transferleridir. Menisküs tamirleri günümüzde tamamen kapalı şekilde yapılabilmektedir. Sonuçları ie oldukça başarılıdır. Fakat menisküs yırtıklarının dikiminde dikkat edilmesi gereken konular eski yöntemler değil daha güncel yöntemler ile menisküs yırtıklarının daha sağlam bir şekilde dikilmesidir.  Hastaları menisküs dikimi ameliyatından sonra hemen üzerine bastıra biliyoruz ancak bir buçuk ay kadar bi koruma dönemi var tam iyileşme 4- 6 ayı kadar bulabilir. Özellikle diz üzerine çökme harekatını 4- 5 ay sonra yapmasını istiyebiliyoruz.

Meniskün olmaması durumunda bir şekilde menisküs dokusunun önceden yapılmış ameliyatlar ile alınması durumunda menisküsün görevini görmesi için konulan dokulara menisküs transplantları denir. Menisküs transplantları menisküs korunabiliyorsa çok tercih edilen bir yöntem değildir. fakat ileri derecede kireçlenmeleri öncelemek için menisküs transplantları kullanımalıdır.

BİR YORUM BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin