Mini Mental Durum Testi

Mini mental durum testi hastaların mental durumlarının saptanması için kullanılabilecek basit bir standartize metottur.

mini mental durum testi

Mini mental durum testi hastanın tedavi sırasında bilişsel gelişimini, tedavi öncesi ve sonrası durumunu yada belirli tedavilere alınmasına yetecek bilişsel düzeyinin olup olmadığını göstermek için de kullanılabilir. Ayrıca sosyal çalışmacılar tarafından toplumda bulunan yaşlıların ilerleyen yaşlarına göre kognitif düzeyi hakkında da geçerli bir belirleyici olarak mini mental test kullanılmaktadır.

Mini Mental Test

Standardize mini mental test ile hasta 5 ana başlıkta değerlendirilir. Bunlar kısaca şunlardır;

  • Kayıt hafızası
  • Oryantasyon
  • Dikkat ve matematik becerisi
  • Hatırlama
  • Dil

Hasta testin sonunda maksimum 30 minimum 0 puan alır. Burada kritik puan 27 veya 24’tür. 24’ün altında puan alan hastaların kognitif bozukluğu olduğuna karar verilir. Bazı durumlarda sınır 27 puan olarak kabul edilir.

Mini mental test sırasında hastanın duyma yetisinin olması önemlidir. İşitme rahatsızlığı olan kişiler verilen komutları duyamayacağı için değerlendirme yapılmaz.

Mini mental test puanlama

Mini mental test sırasında ilk olarak hastanın oryantasyon becerisi değerlendirilir. Hastanın oryantasyon becerisi değerlendirilirken 10 adet soru sorulur ve her doğru cevap 1 puan olarak kayıt edilir. Daha sonra hastanın kayıt hafızası değerlendirilir. Hastaya 3 adet kelime söylenir ve 20 saniye sonra tekrarlaması istenir. Her doğru kelime 1 puan olarak kabul edilir. Daha sonra hastanın cebirsel becerisi değerlendirilir. Hastanın 100 den geriye doğru 7şer 7şer sayması istenir ve ilk 5 cevaptan kaçı doğru olduğuna göre her biri 1 puan olmak üzere hastaya 0-5 arası puan verilir. Sonra hastanın hatırlama beceresi değerlendirilir. Hatırlama sırasında söylenen 3 kelime tekrar sorulur ve her kelime 1 puan olacak şekilde 0-3 arası puan verilir.

Son olarak hastanın lisan-dil becerisi sorgulanır. Lisan becerisi sırasında 6 alt başlık vardır. Biri 2 puan biri 3 paun diğerleri 1 er puan olmak üzere hasta bu başlıktan da 0-9 arası bir puan alır.

Son olarak puanlar toplanarak yorumlanır. Mini mental durum testi ile bulunan sonuçlar ilerleyen günlerde yapılan test sonuçlarıyla karşılaştırılarak hastanın ilerleyişi hakkında fikir sahibi olunabilir.

Bu yazımızda mini mental test hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Sizde standardize mini mental test ile ilgili merak ettiklerinizi yorum olarak bize yazabilirsiniz. Bu testin sonucu kesinlik belirtmemektedir. Doğru bir test uzman kişiler tarafından yapılır.

Mini mental test pdf indirmek için tıklayın.

Test formları ftronline.com sitesinden alınmıştır.

█ ▌► Bu yazı 7.577 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın