Neler Kemik Erimesi Yapar

Neler kemik erimesi yapar sorusu kemik erimesine yatkın bireylerin ve kemik erimesi hastalığından korunmak isteyen kişilerin en  çok merak ettiği sorulardandır. Bizde bu yazımızda ayrıntıları ile neler kemik erimesi yapar konusundan bahsedeceğiz.

Neler Kemik Erimesi Yapar

 

neler kemik erimesi yapar

Her hastalıkta olduğu gibi kemik erimesi hastalığının kişilerde oluşmasına ve ortaya çıkmasına neden olacak bir çok faktör vardır. Biz de yazımızın bu kısmında neler kemik erimesi yapar detayları ile bunu anlatacağız.

Neler kemik erimesi yapar birden fazla cevaplı bir sorudur. Fakat en önemli kemik erimesi nedeni hormonal değişikliklerdir. Özellikle menopoz döneminde kadınlarda östrojen hormonunun değişmesi ile birlikte kemik doku yapımı azalır ve kemik erimesi görülme miktarı artar. Günümüzde her 4 kadından 1 inde kemik erimesi hastalığı görülebilir.

Kemik erimesi üzerine yapılan araştırmalarda kemik erimesi hastalığının genetik yatkınlığı olduğu kanısına ulaşılmıştır. Özellikle açık tenli ve beyaz ırktan olan insanlarda kemik erimesi hastalığı daha sık görülmektedir.

Beslenme alışkanlıkları da neler kemik erimesi yapar sorusunun cevaplarından birisidir. Kalsiyum minerali ve D vitaminini yönünden yeterli miktarda beslenemeyen kişiler ilerleyen yaşamlarında kemik erimesi hastalığına daha sıklıkla yakalanabilmektedir

İlaç kullanımı da kemik erimesi hastalığında önemlidir. Kullanılan guatr ve kortizon gibi ilaçlar kişilerin kemik erimesi hastası olmasına neden olabilmektedir.

Hareket etmekte çok önemlidir. Düzenli olarak hareket etmeyen kişilerin ilerleyen yaşlarında kemik erimesi hastalığına yakalandığı görülmüştür.

Sistemik bazı hastalıklar şeker ve guatr gibi özellikle hormonları etkileyen hastalıklarda, astım hastalarında ve iltihaplı romatizmal hastalığı olanlarda kemik erimesi hastalığı olabilmektedir.

Sigara ve alkol tüketimi ve kafein içeren maddelerin tüketimi kemik doku yapımını azalttığından dolayı kişilerin kemik erimesi hastalığına yakalanmalarına neden olabilmektedir.

Neler kemik erimesi yapar kısaca maddeler hallinde sıralayacak olursak;

  • Kemik erimesine yetersiz beslenme sebep olabilir.
  • Kemik erimesine kişilerin günlük hayatlarında hareketsiz kalmaları sebep olabilir.
  • Kemik erimesine sigara ve alkol tüketimi neden olabilir.
  • Kemik erimesine sistemik bazı hastalıklar neden olabilir.
  • Kemik erimesine kullanılan bazı ilaçlar neden olabilir.
  • Kemik erimesine kadınların menapoza girmesi neden olabilir.
  • Kemik erimesine erkeklerin antropoza girmesi neden olabilir.

Bu yazımızda neler kemik erimesi yapar konusundan bahsettik sizde merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 140 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın