Nöral terapi Nedir?

Nöral terapi ne demek latince de ve tıp dilinde nasıl kullanılır nöral terapi ftr ilişkisi ile ilgili bu yazımızda bilgilerden bahsedeceğiz. Nöral terapi terimi ile ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz.

İng: neural therapy

Nöral Terapi

Tamamlayıcı alternatif tıp yöntemlerinden biridir. Kronik ağrı ve hastalıkları tedavi etmek için vücuttaki belli bölgelere lokal anestetik enjeksiyonu yapılır. Lokal anestetik maddeler sinir liflerinin etrafına, skar dokularına, salgı bezlerine, tetik noktalara enjekte edilebilir.

İlk olarak 1925’te Alman cerrah Ferdinand Huneke tarafından o dönem yeni bir ilaç olan procaine kullanılarak uygulanmıştır. Nöral terapi uygulayıcıları normal kişide serbestçe dolaşan enerji akımları olduğuna inanmaktadır. Hastalık, yaralanma, stres, skar dokuları gibi nedenler bu akışı bozarak interferans alanları denilen dengesizliklere neden olur. Lenfatik akışın bozulması, elektriksel iletimin bozulması gibi durumların hastalıklara ve ağrıya yol açtığını, nöral terapinin bunları düzelterek etki ettiğini öne sürenler de vardır. Nöral terapi Almanya’da en sık başvurulan alternatif tıp yöntemlerinden biridir.

Skar dokuları tercih edilen enjeksiyon bölgeleri arasındadır.

nöral terapi ne demek

Nöral terapinin özellikle kronik ağrıları tedavi ettiği öne sürülmektedir. Ayrıca allerjik durumlar, baş ağrıları, artritler, astım, hormonal problemler, spor yaralanmaları, depresyon, menstrüel kramplar, cilt ve dolaşım problemleri gibi yüzden farklı durumda kullanılmaktadır.

Nöral terapi konvansiyonel tıptaki sinir blokajları ve lokal anestetik uygulamaları ile karıştırılmamalıdır. Nöral terapide uygulayıcı hastayı sorgulayarak şikayetinin nedenine karar verir ve sorumlu tuttuğu bölgeye enjeksiyon yapar. Bu bölge şikayetin olduğu yerden çok farklı bir yer olabilir. Enjeksiyonun amacı şikayete yol açtığı düşünülen enerji akışındaki tıkanmayı düzeltmektir. Enjeksiyonlar birkaç hafta süren seanslar şeklinde uygulanabilir. Bazen enjeksiyon ve ilaç kullanımı yerine belirlenen noktalara elektrik akımı ya da lazer uygulanması tercih edilebilir.

Nöral terapinin üzerine bilimsel araştırmalar çoğunlukla Almanya kaynaklıdır ve kronik ağrıya etkisi üzerine yoğunlaşmıştır. Genel olarak bu yöntem bilimsel kabul edilmemektedir. Ağrı üzerine faydalı etkisi olabilir ancak diğer pek çok patolojik durumda etkisiz olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca bakınız: proloterapi

Dış bağlantı: Nöral Terapinin Derneği

Bu yazımızda latince de ve ftr de kullanılan nöral terapi ne demek ne için kullanılır uygulamaları en sık olaark yapıldığı ülkeler faydaları ve zararları hakkında kısaca bilgilendirme yapmaya çalıştık. Sizde bu konu ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız.

█ ▌► Bu yazı 106 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın