O-Brien Aktif Kompresyon Testi

O-Brien aktif kompresyon testi veya daha bilinen kısa adı ile o’brien testi omuz muayenesi içerisinde yapılarak akromioklavikular eklem pataolojisi ve omuz labrumuna ait (superior labrum anterior posterior SLAP) patolojiler ile ilgili tanı koymayı sağlayan objektif bir testtir.

Bu yazımızda O-Brien aktif kompresyon testi nedir ve o’brien testi nasıl yapılır hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz. Omuz ile ilgili yapılan diğer testler hakkında detaylı bilgi için ise omuza özel testler yazımızı okuyabilirsiniz.

O-Brien aktif kompresyon testi

o'brien testi

Aktif kompresyon testi omuz muayenesi içerisinde yapılan manuel testler içerisinde önemli bir yeri olan testtir. 2012 yılında yapılan bir çalışmaya göre O-Brien aktif kompresyon testi SLAP lezyonu (superior labrum anterior posterior) tespit etmede %67 başarılıyken %33 oranında başarısız olmuştur. Bu yüzden klinisyenler tarafından testin kullanılması biraz şüphelidir.

O-Brien aktif kompresyon testi yukarıda da söylediğimiz gibi akromioklavikular eklem ve omuz labrumuna ait  patolijlerin tespitinde kullanılmaktadır. Bu yüzden bu teste SLAP lezyonu testi veya akromioklavikular eklem patolojisi testi de diyebiliriz.

Şimdi gelelim O-Brien aktif kompresyon testinin nasıl yapıldığına.

O-Brien aktif kompresyon testi nasıl yapılır

O-Brien aktif kompresyon testi nasıl yapılır konusu iyi öğrenilmesi ve dikkatli yapılması gereken bir konudur. Doğru bir tedaviye başlamadan önce yapılacak manuel testler önemlidir. Aktif kompresyon testi ftr hekimi, ortopedi hekimi veya fizyoterapist tarafından yapılabilir. Şimdi gelelim aktif kompresyon testi ftr nasıl yapılır konusuna.

O-Brien aktif kompresyon testi

Test omuza ait bir başka test olan speed testine oldukça benzemektedir. Hasta ayakta dururken kolunu 90 drece fleksiyona ve 10 derece adduksiyon pozisyonuna getirin ve hastadan tam bir iç rotasyon yapmasını isteyin. (Hastanın bunu anlaması için baş parmağı ile ok işareti yapmasını isteyin ve baş parmağı yeri gösterecek şekilde kolunu çevirmesi isteyin.) Daha sonra hasta kolunu bu pozisyonda tutarken aşağı yönde kuvvet uygulayın. Hastanın omuz veya akromioklavikular eklem bölgesinde ağrı olur.

aktif kompresyon testi

Aynı uygulama hasta kolunu tam eksternal rotasyona alması ile tekrar yapılır. Hastadan avuç içleri tavana bakacak çevirmesi istenir ve hastanın kolu yine ilk seferde olduğu gibi 90 derece fleksiyon ve 10 derece adduksiyona getirilir. Bu pozisyonda yine aşağı yönde direnç uygulanır. Birinci pozisyonda ağrı artmış ikinci pozisyonda ağrı azalmışsa test pozitiftir.

Testin pozitif olduğu durumlarda akla iki şey gelir hastada ya akromioklavikular eklem patolojisi yada omuz labrumunda bir patoloji (SLAP lezyonu) vardır. Patolojinin ne olduğuna da şu şekilde karar verilir.

O-Brien aktif kompresyon testi omuz bölgesinde hissedilen ağrıya göre hastanın hissettiği ağrı yüzeyel ise hastada akromioklavikular eklem patolojisine derin ağrı veya kliğin %95 ihtimalle omuz lambrumu (SLAP lezyonu) ile ilgili patolojiler olduğundan şüphelenilir.

Hastalarda biceps load 2 testi ve yergasons testi SLAP lezyonunu belirlemede daha etkilidir.

O-Brien aktif kompresyon omuz değerlendirmesi sonucunda hastalara hekimler tarafından ilaç tedavisi veya fizik tedavi önerilebilir.

O-Brien aktif kompresyon testinin videosu

O-Brien aktif kompresyon testinin yapılışının videosunu izleyerek uygulamalı olarak görebilirsiniz.

Omuz bölgesinde yapılan diğer testler hakkında detaylı bilgi için omuza özel testler yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda ftr aktif kompresyon testinin ne olduğunu ve o’brien testi nasıl yapıldığı konularından bahsettik. Sizde merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.
█ ▌► Bu yazı 1.265 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın