Omuz Fleksiyonu Yaptıran Kaslar

Omuz Fleksiyonu Yaptıran Kaslar

Omuz fleksiyonu yaptıran kaslar kısaca şunlardır; Deltoid kasının ön parçası, Pectolaris major kası, Korakobrachialis(Coracobrachialis) kası ve biceps brachi kasıdır. Bu kaslar fizyoterapistler tarafından kısaca omuz fleksörleri olarak da adlandırılmaktadır. Omuz fleksiyonu yaptıran kaslar ve omuz kaslarının anatomisi hakkında detaylı bilgi için omuz kasları anatomisi yazımızı okuyabilirsiniz. Yazımızın devamın da yukarıda saydığımız omuza fleksiyon yaptıran kaslar hakkında genel bilgiler vereceğiz.

Omuza Fleksiyon Yaptıran Kaslar

Deltoid Kası

M. deltoideus

Deltoid kası omuz ekleminin hareketleri içerisinde ki en önemli kas diyebiliriz. Deltoid kası 3 parçalı bir kastır. En önemli görevi omzun abdüksiyon hareketidir.

  • Deltoidin orta parçası omza abdüksiyon hareketini yaptırır.
  • Deltoid kasının ön parçası omza fleksiyon hareketi  yaptırır bunun yanında horizontal adduksiyon ve internal rotasyon hareketine de katılır.
  • Deltoid kasının arka parçası ise omuz eklemine ekstansiyon ve horizontal abduksiyon hareketini yaptırır bunun yanında eksternal rotasyon hareketine de katılır.

Deltoid kasının siniri aksillaris sinirdir. Deltoid kası glenohumeral kaslardan birisidir.

Pektoralis Major Kası

M. pectoralis major

Pektoralis major kası da üç parçalı bir kastır.

  • Klavikular parçası deltoid kasının ön parçası ile birlikte omuz fleksiyon hareketine katılır.

Pektoralis majör kası omuz ekleminin en önemli addüktor kasıdır. Aynı zaman da skapulanın lateral köşesinin depresyon hareketini yaptırır. Pektoralis major kasının siniri lateral pektoral sinirdir. Pektoralis major kası skapulotorasik kaslardan birisidir.

Korakobrachialis (Coracobrachialis) Kası

Korakobrachialis-kasi

Koracobrachialis kası skapulanın Proc. coracoideus ucundan m. biceps brachii’nin caput brevesi ile birlikte başlayarak triceps brachii ve brachialis kasının yapışma yerleri arasında ki humerus cisminin iç yan kenarının ortasına yapışarak sonlanır. N. musculocutanues siniri bu kasın içinden geçer aynı zamanda N. musculocutanues koracobrachialis kasının siniridir. Koracobrachialis kası omuz fleksiyon hareketine yardımcı bir kastır. Koracobrachialis kasının önemli görevi kolu içe ve öne çekmektir. Kol kaldırıldığı zaman da addüksiyon hareketi yaptırır.

Biceps Brachii Kası

Biceps Brachii

Biceps brachii kası iki başlı bir kastır. Biceps brachii kası halk arasında pazı kası olarak adlandırılmaktadır. Biceps brachii kasının görevi ön kola supinasyon ve fleksiyon hareketi yaptırmaktır. Uzun başı kola fleksiyon hareketi yaptırır. Biceps brachii kasının siniri Muskulokutanöz sinirdir.

Bu yazımız omuz fleksiyonu yaptıran kaslar ile ilgiliydi. Siz de omuz eklemi fleksiyon hareketi ve omuz fleksörleri hakkında ki merak ettiklerinizi yorumda belirtebilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 8.254 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın