Parmak Kasları Nasıl Güçlendirilir

Parmak kasları nasıl güçlendirilir sorusu parmak kasları zayıf olan kişilerin ve güçlendirmek isteyenlerin merak ettiği sorulardandır. El parmak kasları kişinin günlük becerileri sırasında ve yemek yeme, kapı açma, yazı yazma, biberon tutma, baston kullanma, araba sürme gibi her yaşta yapılan aktiviteleri gerçekleştirilmesini sağlayan önemli kaslardır. Parmak kırıkları sonrası immobilizasyon yada felç geçirme sonrası parmak kasları eski kuvvetlerini kaybedebilirler.

Yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıklar dışında da daha güçlü bir el kası isteyen özellikle yüksek güç de tutma gerektiren kaya tırmanışı, kürek çekme gibi sporlarını yapan kişiler ve parmak kasları ile gitar, kanun gibi enstrümanları çalan kişiler sıklıkla parmak kasları nasıl güçlendirilir sorusunu merak edip parmak kaslarını güçlendirme egzersizleri hakkında bilgi almak istiyor. Bu yazımızda parmak kaslarını güçlendirme ve geliştirme konularından bahsedeceğiz.

Parmak kasları nasıl güçlendirilir

Öncelikle şunu söyleyelim parmak kasları ilaç veya protein tozları ile güçlendirilmez! Yalnızca parmak kaslarını güçlendirme egzersizleri ile parmak kasları güçlendirilebilir. Eğer el parmak kaslarını güçlendirmek istiyorsanız yapacağınız bir kaç egzersiz bulunmaktadır.

1- Top Sıkma Egzersizi

parmak kaslarını güçlendirme egzersizleri

Parmak kaslarını geliştirmek için için bir tenis topunu veya yeterince büyük stres topunu sıkabilirsiniz. Topu parmaklarınızın içine alarak sıkabildiğiniz kadar sıkıp 5’e kadar sayın. Bu egzersizi 10 kere tekrarlayın. 3 set halinde gün de 3 top sıkma egzersizini yapabilirsiniz.

2- Parmak uçlarına yük verme

Yalnızca el parmak uçlarınızı yere temas ettirecek şekilde elinizi yere koyun. Çömelmiş bir pozisyonda veya yüz üstü şınav çeker pozisyonda vücut ağırlığınızı kollarınız dirsekten düz olacak şekilde ellerinizle parmaklarınıza aktarmaya çalışın. 5 e kadar sayıp ilk pozisyonunuza dönün. Bu egzersizi 10 kere tekrarlayın. 3 set halinde gün de 3 egzersizi yapabilirsiniz.

3- Tek tek güçlendirme

parmak kaslarını güçlendirme

Elinizi yüzü aşağıya gelecek şekilde masaya doğru uzatın. Sırayla işaret parmağını kaldırın ve 5 saniye tutup serbest bırakın, sonra diğer parmakların her birine benzer şekilde kaldırarak hareket edin. Her parmağınızı başparmağınız da dahil olacak şekilde 10 defa kaldırın. 3 set halinde gün de istediğiniz kadar bu egzersizi yapabilirsiniz.

4- Lastik ile güçlendirme

parmak kasları nasıl güçlendirilir

Baş parmağınıza sarı paket lastiklerinden takın diğer tarafını ise istediğiniz bir parmağınıza takın ve iki parmağınızı birbirinden uzaklaştırın ve 10 kere tekrarlayın. Sırayla diğer parmaklarınıza lastiği takarak egzersizi tekrarlayın. Bu egzersizi 3 set halinde günde 3 kere yapabilirsiniz.

5- Kenetleyerek kuvvetlendirme

Parmaklarını sıkıca birbirine yaklaştırın daha sonra parmak uçlarından iki elinizi birbirine kenetleyin ve kuvvetlendirmek istediğiniz elinizin parmaklarını içe bükmeye çalışırken diğer elinizle engel olmaya çalışın 10’a kadar sayın ve serbest bırakarak 10 kere tekrarlayın.

6- Gizleyerek kuvvetlendirme

Kuvvetlendirmek istediğiniz elinizi göğsünüzün üzerine parmaklarınız bitişik olacak şekilde koyun. Diğer elinizi de parmaklarınız üst üste kalacak şekilde üzerine koyun. Altta ki elinizle parmaklarınızı yukarı doğru kaldırmaya çalışırken üstte ki elinizle engel olmaya çalışın 10’a kadar sayın ve serbest bırakarak 10 kere tekrarlayın.

7- Parmak kaslarını güçlendirme aletleri

parmak kasları geliştirme

 El yayı ve el dumbelları parmak kaslarını güçlendirme aletleri olarak kullanılmaktadır. El yayı ile sıkma hareketleri yaparak ve dumbell ile el bileği ile kombine olacak şekilde kaldırma indirme hareketleri ile el parmak kaslarını güçlendirebilirsiniz.
parmak kaslarını güçlendirme aletleri

8- Fizyoterapist eşliğinde kuvvetlendirme

Bir fizyoterapist ile parmak kaslarını güçlendirme egzersizleri yapabilirsiniz.

Egzersizlere başlamadan önce ve bittikten sonra mutlaka ısınma hareketleri yapın.

Bu yazımızda parmak kasları nasıl güçlendirilir, parmak kaslarını güçlendirme egzersizleri ve parmak kaslarını güçlendirme aletleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Siz de parmak kasları geliştirme, el ve parmak kaslarını geliştirmek için öneriler ve parmak kaslarını geliştirici etkinlikler hakkında merak ettiklerinizi yorumda sorabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 12.710 defa okundu ◄ ▌█

2 Yorum

  1. rumeysa 1 Şubat 2019
    • admin 18 Ekim 2019

Yorum Yapın