Ana Sayfa Pilates Pilates haftada kaç gün kaç saat yapılmalı

Pilates haftada kaç gün kaç saat yapılmalı

1.842 defa okundu

Pilates haftada kaç gün kaç saat yapılmalı sorusu pilatese yeni başlayan kişilerin merak ettiği bir konudur. Bu yazımızda Pilates haftada kaç gün kaç saat yapılmalı konusuna açıklık getireceğiz.

Pilates haftada kaç gün kaç saat yapılmalı

Pilates haftada kaç gün kaç saat yapılmalı

Pilates haftada kaç gün kaç saat yapılmalı sorusunun cevabı kesinlikle sizin kendi vücut yapınızla ilgilidir. Eğer pilatese yeni başlıyorsanız 4 gün ara verip ertesi gün 1 saat pilates yapmak vücudunuza iyi gelir. Vereceğiniz 4 günlük ara ile kaslarınız kendine gelecektir.

Bir ay sonunda ara verdiğiniz süreyi 3 güne indirip pilates sürenizi de 45 dakikaya indirebilirsiniz. Böylelikle hem vücudunuz daha çok çalışacak hemde dinlenme için yeterli vakit bulabilecek.

Takip eden diğer ayda ara süresini 2 güne indirip pilates sürenizi 30 dakikaya indirebilirsiniz. 2 gün arada kaslarınız toparlanarak tekrar çalışmaya hazır hale gelecektir.

Pilates çalışmaları sırasında çalıştırdığınız her kas grubunu en az 3 gün dinlendirmeye özen gösterin. 2 gün ara vererek yaptığınız çalışmalarda iki çalışma seansında aynı kasları çalıştırmamaya özen gösterin. Bu şekilde yapacağınız çalışmalar vücudunuza fayda sağlayacaktır.

Pilates haftada kaç gün kaç saat yapılmalı programını ayrıca pilates programını size veren fizyoterapist tarafından da öğrenebilirsiniz. Eğer kendiniz yapmaya çalışıyorsanız yukarıda belirttiğimiz gibi bir program uygulayabilirsiniz. Bu programı kısaca şu şekilde özetleyebiliriz.

Pilates haftada kaç gün kaç saat yapılmalı

Çalışılan Ay Çalışma Gün Sayısı Çalışma Süresi
0-1 Ay 1 gün çalışıp 4 gün ara 60 dakika
1-2 Ay 1 gün çalışıp 3 gün ara 45 dakika
2-3 Ay 1 gün çalışıp 2 gün ara 30 dakika

Yukarıda ki programı kendiniz evde uygulayabilirsiniz. Eğer çalışma sırasında kendinizi kötü hissederseniz çalışmayı bırakın. Ayrıca pilates çalışmalarına başlamadan en az 2 saat öncesinde bir şey yiyip içmeyin. Çalışmalara başlamadan önce tansiyon ölçümü de yapabilirsiniz. Eğer tansiyonunuz normalse çalışmalara başlayabilirsiniz.

Size en uygun pilates programı için mutlaka bir fizyoterapiste danışın. Bir fizyoterapist eşliğinde yapacağınız pilates programı internetten bulduğunuz pilates egzersizlerinden size çok daha faydalı olacaktır. Eğer çevrenizde bir fizyoterapist yoksa merak ettiklerinizi bize mail olarak yada yorum olarak yazabilirsiniz.

Bu yazımızda pilates haftada kaç gün kaç saat yapılmalı konusundan bahsettik. Sizde merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. 43 yaşındayım, boynumda disk kayması var. Ayrıca çene kemiği ile ilgili problemim var. Çok daha düzenli olmasa da sporu 2-3 yıldır yapmaya çalışıyorum. Pilatese başladım bu hareketler konusunda öneriniz var mı? Teşekkürler

  2. Merhaba yaklaşık 7 aydır pilates yapıyorum. ilk başladığım zamanlar haftada 4 5 defa yapıyodum ve hemen akabinde zumba yapıyodum.ilk başladığımda 61 kiloydum.şimdi 56 kiloyum.açıkcası yediğime pek dikkat etmiyurum.3 aydır zumbayı bıraktım ve haftada 4 defa pilatese gitmeye gayret ediyorum. ancak kendimi zorlayarak gidiyorum artık.yanlış nerde yeptım.sürekli yorgunluk hissediyorum.biraz beni aydınlatabilirmisiniz.

    • vücudunuza aşırı yüklenmişsiniz haftada 1’e kadar düşürebilirsiniz bir kaç ay sonra isteğinize göre artırın kendinizi zorlarsanız sevdiğiniz şeyi sevmemeye başlarsınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin