Pilates ve Yoga Skolyoza İyi Gelir Mi?

Yoga pilates skolyoz hastalığına iyi gelir mi sorusu skolyoz hastalığından muzdarip olup yoga ve pilates yapmayı düşünen kişilerin merak ettiği konulardan birisidir. Biz de bu yazımızda yoga ve pilates skolyoza iyi gelir mi skolyoz hastaları yoga ve pilates yapmalı mı sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Yoga ve pilates skolyoza iyi gelir mi

Skolyoz hastalığı ile ilgili kısaca şunu belirterek yazımıza başlayalım. Skolyoz hastalığı karmaşık bir rahatsızlıktır bu rahatsızlığın tedavisi de kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Ve skolyoz hastalığının tedavisi kesinlikle fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır.

Şimdi gelelim yoga ve pilates skolyoza iyi gelir mi sorusunun cevabına. Normal sağlıklı birey için uyarlanmış pilates ve yoga aktiviteleri skolyoz tedavisinde etkili değildir. Özellikle fizyoterapist olmayan kişiler tarafından yaptırılan yoga ve pilates skolyozunuza faydadan çok zarar verebilir.

Peki yoga ve pilates fizyoterapist olmayan kişiler tarafından yaptırıldığında neden zarar verir? Bu konuyu da şu şekilde açıklayalım. Skolyoz hastalığı olan kişilerin omurgaların da C veya S harfi şeklinde eğrilikler olmaktadır. Skolyoz tedavisinde temel olarak bu eğrilikleri düzeltilmesine yönelik egzersizler hastalara önerilir fakat yoga ve pilates yapan kişilerin kendilerini özel egzersizler dışında yaptığı egzersizler bu C ve S görünümlü eğrilikleri artırabilir.

Bu eğriliklerin artması skolyoz hastaları için istenmeyen bir durumdur. Buna ek olarak yoga ve pilates çalışmalarında skolyoz hastalarında zaten esnek olan kasların iyice esnetilmesi skolyozu olumsuz olarak etkileyerek eğriliklerin iyice artmasına neden olabilir.

Yoga ve pilates skolyoz hastaları için zararlı mıdır

Yoga ve pilates yukarıda anlattığımız gibi skolyoz hastaları için fizyoterapist olmayan kişiler tarafından yaptırıldığında zararlıdır. Skolyozunuz varsa ve tedavi olmak istiyorsanız mutlaka bir fizyoterapiste danışmanız gerektirmektedir. Fizyoterapist olmayan kişiler tarafından yaptırılan yoga ve pilates sağlığınızı olumsuz etkileyerek rahatsızlığını daha ileri boyutlara taşıyabilir ve durumunuz ileride geri dönüşsüz bir hal alabilir.

Bu yazımızda yoga ve pilates skolyoz hastaları için zararlı mıdır, yoga ve pilates skolyoza iyi gelir mi konularından bahsetmeye çalıştık. Sizde yoga ve pilates skolyoza iyi gelirmi konusu hakkında merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 190 defa okundu ◄ ▌█

2 Yorum

  1. kübra 16 Şubat 2019

Yorum Yapın