Pilatesin Faydaları

Pilatesin faydaları hakkında bilgi arıyorsanız muhtemelen pilates yapmayı düşünüyorsunuz. 🙂 Öncelikle pilates yapma kararınızdan ötürü sizi tebrik ederim. Hem genel kültür olması açısından hem de gündelik hayatın streslerinden birazcık sizi uzaklaştırabilmek için pilates ile ilgili hoşunuza gidecek bir kaç satırlık bilgi verdikten sonra pilatesin faydaları hakkında bilgi vermek istiyorum. Yazının başında şu uyarıyı da yapalım, pilatesi mutlaka bir fizyoterapist eşliğinde yapın. Ülkemizde uzman olmayan bir çok kişinin yaptırdığı pilates yüzlerce kişinin kalıcı sakatlıklarına sebep olmaktadır…

Pilatesi Bulan Adam Joseph Hubertus Pilates Kimdir?

joseph-pilatesPilates, ismini kendisini ortaya çıkaran Joseph Hubertus Pilates isimli Alman bir kültür fizik uzmanından almaktadır. Pilates, 1883 yılında doğmuş, 1967 yılına kadar yaşamıştır. Yaklaşık 83 yıl yaşayan ve hayatının büyük bir çoğunluğunu Pilates yaparak geçiren Pilates belki de uzun yaşamını buna borçludur.  Pilatesten önce uzun seneler boyunca Yoga ve Zen yapan Pilates 2. Dünya Savaşı sırasında İngiltere gezisi sırasında tutuklanmış ve esir kampına götürülmüştür. Kampta boş durmayan pilates her sabah kendisi gibi tutsak olan arkadaşlarına idman yaptırarak hem bedensel hem de zihinsel olarak onları zinde tutmak istemiştir. Yaptığı bu idmanlar kamp komutanlarının dikkatini çekmiş ve ingilizler Pilates’i Man Adası’nda bulunan bir hastaneye hastalara egzersiz yaptırması için göndermiştir. 30 hastadan sorumlu olarak işe başlayan Pilatesin, her hastaya günde yarım saat egzersiz yaptırması 15-16 saatini aldığı için farklı bir yol denemek zorunda kalmıştır. Hastaları tek tek yerine grup olarak egzersize alan Pilates, hastaların egzersiz yaparken kullanması için hasta yataklarına yaylar, makaraları, demirler ve ipler yerleştirerek ilk pilates araçlarınıda oluşturmuştur. Joseph Pilates’in ilk pilates aletlerini ve pilates tekniklerini https://www.youtube.com/watch?v=oAKf77cbYu8 videodan izleyebilirsiniz. Şimdi gelelim pilatesin faydaları konusuna.

Pilatesin Amacı Nedir?

pilatesin-amaciPilates hem beden hem de ruh sağlığını hedeflemektedir. Günümüzde de beden ve ruh sağlığı arasında kuvvetli bir ilişki olduğu kanıtlanmıştır. Hatta bu konuyla ilgili “Ruh hasta olmayınca beden yatağa düşmezmiş.” diye çokta güzel bir sözümüz var. İşte ruhun ve bedenin sağlığını bütüncül olarak inceleyen Pilates bu felsefeye dayanarak 6 prensip oluşturmuştur. Pilates’in 6 prensibi; konsantrasyon, kontrol, merkezleme, akıcı hareket, kesinlik ve nefestir.

Pilatesin Prensipleri Nelerdir?

Konsantrasyon : Pilates sırasında egzersizlere odaklanmak, vücudun uyum içinde nasıl çalıştığına ve egzersiz sırasında hangi kasların aktif hangilerinin pasif olduğuna dikkat edilmesidir.
Kontrol : Pilates sırasında kontrol çok önemlidir. Kontrol sakatlıkların önüne geçmektedir. İyi bir kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanmalıdır.
Merkezleme : Pilates sırasında merkezleme, üst bedenin stabilitesini, esnemeyi ve uzamayı sağlar.
Akıcı hareket : Hareketler yavaş yavaş, her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
Kesinlik : Hareketler kararlılıkla ve tam olarak yapılmalıdır. Egzersiz bölümleri birbiri içerisinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.
Nefes : Nefes alış verişi pilates için çok önemlidir. Nefes alış verişi alış sırasında sakince sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi daha sonra dışarı üflemek şeklinde olmalıdırç Bu şekilde nefes tamamen boşaltılıp, kan temizlenir.

Pilatesin Faydaları

pilatesin-faydalariYukarıda saydığımız prensiplere bağlı kalınarak yapılan pilates vücudun dengesini artırarak, kas sisteminin güçlendirilmesini ve omurganın desteklenmesi hedeflemektedir. Yapılan akıcı hareketler nefes ve beden ile zihin kontrolünü de sağlayarak vücudun esnek, kontrollü ve konsantrasyonunun yüksek olmasını sağlar. Buna ek olarak pilatesin faydaları maddeler halinde;

  1. Gövde kaslarının kuvvetli olmasını sağlar.
  2. Kasların genel olarak esnekliğini artırır.
  3. Vücut duruşu yani postürü kusursuz hale getirir.
  4. Kasların en etkili şekilde kontrolünü sağlar.
  5. Nefes alış verişin daha düzenli ve daha az enerji harcanarak yapılmasını sağlayarak rahatlamayı sağlar.
  6. Beynin vücudu daha iyi tanımasını sağlar..
  7. Stresi azaltır. Mutluluk verir 🙂
  8. Odaklanmayı artırır.
  9. Kilo vermeyi sağlar.
  10. Kişiye güven verir.

Eğer pilates yapmayı düşünüyorsanız ve yazımızı buraya kadar okuduysanız siz gerçekten pilates yapmak istiyorsunuz zihninizin bu isteğini geri çevirmeyin 🙂 Unutmayın pilatesi mutlaka bir fizyoterapist eşliğinde yapmalısınız. Size en yakın Pilates eğitimi veren fizyoterapist için yoruma bulunduğunuz şehri yazabilirsiniz en kısa zamanda dönüş yapılacaktır. Ayrıca pilatesin faydaları ve pilates ile ilgili merak ettiklerinizi de yorum olarak bize yazabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyoruz.

█ ▌► Bu yazı 1.836 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın