Pnömotoraks Nedir, Tipleri Nelerdir ?

Akciğerde kollapsa neden olan akciğerdeki bir lezyonu veya göğüs travmasını takiben plevral boşlukta hava birikimine Pnömotoraks denir. Klinik özellikler; akut ağrı, nefes darlığı ve etkilenen taraftaki göğüs duvarının azalmış hareketini içerir. Oluşum nedenine göre sınıflandırılır ve üç tipe ayrılır.

Pnömotoraks ??

  • Spontan Pnömotoraks

Amfizemli bül rüptürü kaynaklıdır ve astım, kistik fibroz, pnömoni veya KOAH gibi hastalıklarla ilişkilidir. Altta yatan bir akciğer hastalığı olmayan insanlarda da gelişebilmektedir ve sıklıkla uzun boylu, zayıf,sıska, daha çok genç erkekleri, özellikle de uzun süre sigara içenleri etkiler.

  • Travmatik Pnömotoraks

Göğüs travması kaynaklıdır. Örn: Kırık kaburgalar veya bıçak yarası ile akciğer dokusunun perforasyonu veya santral venöz katater takılması, akciğer biyopsileri veya mekanik ventilasyon işlemi gibi tıbbi prosedürler sırasında oluşan tip.

travmatik pnömotoraks

  • Gerim Pnömotoraks

Plevral boşluk içindeki basınç arttıkça viseral plevranın yırtılması sonucu tek yönlü bir valv (kapak)  etkisi olur ve havanın inspirasyonla girmesine izin verir, ancak ekspirasyon sırasında kaçmasına engel olur. Şiddetli vakalarda mediastinal kayma, venöz dönüş bozukluğu, solunum ve kardiyak arreste neden olabilir. Klinik özellikler arasında artmış solunum sıkıntısı, siyanoz, hipotansiyon, taşikardi ve trakea sapması bulunur.

█ ▌► Bu yazı 598 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın