Ana Sayfa Egzersiz Quadratus Lumborum Germe

Quadratus Lumborum Germe

4.056 defa okundu

Quadratus Lumborum kası germe nasıl yapılır, Quadratus Lumborum kası germe egzersizlerini bu yazımızda derledik.
Fonksiyonel hareketler için kasılabilen ve kasılamayan yumuşak doku ve eklemlerin hareketliliği gerekmektedir, Quadratus Lumborum kası da fonksiyonel hareketlilik içinde önemli bir yapıdır. Quadratus Lumborum kası iskelet yapıyı desteklemede önemli bir rol oynamaktadır. Quadratus Lumborum kasının iskelet yapıyı desteklerken eklemlerde hareket yeteneğini düzgün bir şekilde sağlaması için gerektiği durumlarda yeterli uzunlukta olması bazen ise etkili bir stabilite sağlayabilmek için kısalması gerekmektedir.
Eğer Quadratus Lumborum kasının normal hareketi engellenirse yumuşak doku ve eklemlerde uyumsal bir kısalma ortaya çıkmakta ağrı ve kuvvet kaybı eşliğinde hareketliliğini ve esnekliğini kaybetmektedir. Quadratus Lumborum kasında ki bu kısalma mutlaka önlenmelidir. Quadratus Lumborum kasında kısalma olursa bu kasın uygun uzunluğa getirilebilmesi için Quadratus Lumborum germe egzersizleri yapılması gerekmektedir.
Uygulanacak Quadratus Lumborum kası germe egzersizi ile Quadratus Lumborum kası origosu ve Quadratus Lumborum kası insersiyosu belirli bir gerilim olmakta ve bu gerilim tüm kas boyunca yayılmaktadır. Ayrıca Quadratus Lumborum kası germe egzersizi ile birlikte Quadratus Lumborum kası siniri de uyarılmaktadır.

Germe Nedir?

Patolojik olarak kısalan yumuşak dokunun tedavi edici bir manevrayla normal eklem hareketinin artırılmasıdır. Germe ile birlikte Quadratus Lumborum kasının esnekliğini artırmış olmaktayız.

Esneklik Nedir?

Eklemin kendi hareket açıklığında tamamen hareket edebilmesi durumudur.

Quadratus Lumborum Kasının Esnekliğin önemi nedir?

 • Devamlılık özelliği: Esneme yeteneği artışı ile birlikte kasların sertliğinde azalma sağlar ve de kaslarımızın gevşeme durumuna geçişini hızlanır. Böylece kas hücresinin kanla beslenmesinde ve metabolik artıkların dışarı atılmasında harcanan süre azalmış olur.
 • Kuvvet: Kaslarımızda ki iç sürtünme olayı azalmaktadır. Örneğin kas  kontraksiyona gecene kadar daha fazla kuvvet ortaya koyabilir.
 • Eklemlerin hareket kapasitelerinin artırılması-beceriklilik, koordinasyon: Hareketlerin mükemmelliğe ulaşmasında ön şartıdır. Eklemlerimizin esnekliğini artırararak bu kapasiteye ulaşmamız mümkün olmaktadır.
 • Sakatlanmalardan korur: Esnek olan kaslar sertleşmiş kaslara oranla aynı miktarda uygulanan kuvvette daha az sakat kalmaktadırlar. Kaslar esnekliği eklemin hareket açıklığını etkilemektedir. Eklemin esnekliği az ise o eklem daha çok yıpranmakta ve aşınmaktadır.

Quadratus Lumborum Kasına Germe Yaparken Dikkat Etmemiz Gereken Prensipler

 • Germeye yavaş başlanılmalıdır.
 • Başlamadan öncesinde ısınma periyodu olmalıdır. (Isınan gergin yapılar yaralanma olasılığı azalıp,uzama yeteneği artmakta)
 • Dereceli olarak ilerlenmelidir.
 • Başlangıçta kolayca yapılabilen germe yöntemi tercih edilmelidir.
 • Quadratus Lumborum kası istirahatteki uzunluğundan daha fazla uzatılır.
 • Quadratus Lumborum kasının  fonksiyonu ne ise tam tersi pozisyona götürülerek germe yapılır.
 • Quadratus Lumborum kası gerilirken gerilecek bölge olabildiğince rahat bırakılmalı ve gevşek olmalıyız.
 • Quadratus Lumborum kasını germek için uygulayacagımız kuvvet en az 6 sn. süre ile sürdürülmeli.Ortalama 15-30 saniye boyunca uygulanabilmektedir.
 • Quadratus Lumborum kasını gererken uygulanacak kuvvet yumuşak dokuda yer alan yapılarda yeterli derece de gerilim sağlamalı, fakat ağrıya yada yaralanmaya neden olmamalıdır.
 • Quadratus Lumborum kasını ani (Aralıksız, maksimal patlayıcı, yüksek şiddetli ) germeden kaçınılmalı

⊕   Quadratus Lumborum kası gerildikten sonra germe yapılan bölgeye soğuk uygulanabilir. Kasta sonradan oluşacak ağrıyı en aza indirme amaçlanmaktadır.Germe sonrasında oluşan ağrı ve hassasiyet 24 saatten daha fazla sürüyor ise çok fazla güç uygulanmıştır bu durumda bi daha ki germede dikkat etmek gerekmektedir.

Quadratus Lumborum Kası nasıl gerilir ?

 • Sırt üstü pozisyonda bir bacak gerilecek olan taraftaki bacak üzerine atılır yavaşça yere doğru gerilir.

quadratus lumborum 1

 • Yan yatış pozisyonunda gerilecek taraf altta olucak şekilde yavaşça doğrulunur ve germe sağlanır.

quadratus lumborum 2

 • Gerilecek tarafın tam tersi yönde kollar çaprazlanarak yana doğru gövde bükülür ve germe sağlanır. (Gerilecek kas ile aynı taraftaki kol yukarı uaztılırken zıt taraftaki kol ise karşı bacağa doğru uzatılır)

quadratus lumborum 3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin