Sever Hastalığı Nedir?

sever hastalığıSever hastalığı 8-15 yaşlarındaki çocukları etkileyen topuk kemiğinde ki (kalkaneus) büyüme plaklarının kanlanma bozukluğuna bağlı olarak gelişen ağrılı bir ayak problemidir. Sıçrama, ani koşma ve durma gibi aktiviteleri içeren sporları yapan çocuklarda hastalık daha sık görülür. Düz taban veya yüksek taban gibi ortopedi problemi olan kişilerde de hastalık sıklıkla görülür. Hastalığa teşhis koyulurken radyoloji (röntgen) tekniklerinden faydalanılabilir ama klinik muayene genellikle teşhis için yeterli olmaktadır. Sever hastalığı nedir sorusuna yukarıda ki gibi kısaca cevap verebiliriz.

Bu yazımızda sever hastalığı nedir, egzersizleri, iyileşme süresi, nedenleri, radyoloji tanısı ve sever hastalığı ne zaman geçer sorularına cevap vereceğiz

Sever Hastalığı Neden Olur

Hastalık sıklıkla hızlı büyüme ile ilişkilendirilir. Kemiklerin hızlı büyümelerine, kaslar ve tendonlar ayak uyduramayarak kısalarak gergin hale gelebilir. Bu gerginlikle beraber zamanla aşil tendonun topuk kemiğine (kalkaneus kemiğine) tutunduğu nokta iltihaplanır ve kemikte çökme-aşınma olmaya başlar.

Ayrıca gergin baldır kasları ayak bileğinde ki hareket aralığını azaltarak aşil tendonun daha da fazla gergin olmasına katkıda bulunabilir. Tüm bu sebepler sever hastalığının oluşmasına neden olabilir.

Sever Hastalığı Belirtileri

sever hastalığı tedavisiSever hastalığının başlıca belirtisi, topuk arkasında ağrı ve hassasiyet olup, fiziksel aktivite ile ağrı daha da kötüleşir. Özellikle topuk arkasına bastırıldığında veya topuk kenarlardan sıkıldığında ağrı daha da şiddetli hissedilir. Ağrılı bölge üzerinde şişlik olabilir. Hastalığın başka bir belirtisi de ayak bileğinde hareket azalması sonucunda sertleşmiş gastro (baldır) kaslarıdır. Ayırca;

 • Hastalar ayak parmaklarını kaldırmaya çalıştığında topuk bölgesinde ağrı hisseder
 • Hasta ayak parmak ucunda rahat yürürken topuk üstünde yürümeyi denediğinde ağrı hisseder.

Sever Hastalığı Tedavisi

sever hastalığı ne zaman geçerHastaların bir çoğunun aklına teşhis konulduktan sonra sever hastalığı nasıl geçer sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı uygulanacak tedavi planına göre değişiklik göstermektedir. Sever hastalığında tedavinin amacı gerilmiş kasları uygun esnekliğe getirmek ve ağrı ve inflamasyonu azaltmaktır. Ağrı ve inflamasyonu azaltmak için anti-inflamatuar ilaçlar ve ağrı kesiciler doktorlar tarafından reçete edilebilir.

Tedavi akut dönemde; ayak bileğini koruma, dinlenme, soğuk uygulama, ayağı yüksekte tutmayı içermektedir (RICE ilkeleri). Sever hastalığı tedavisi içerisinde egzersiz ve fizik tedavi de önemli bir yer tutmaktadır. Egzersiz ve fizik tedavi dışında ki tedavi yöntemleri şunları içermektedir;

 • Sever hastalığı tedavisi başlangıçta, kesinlikle ilk 48 ile 72 saat tam bir dinlenme içerir. İlk 48 saat içerisinde saat başı 15 dakika buz uygulama ağrının azaltılmasına yardımcı olur.
 • Kişinin normal günlük yaşamı, ağrıyı arttıran aktivitelerden kaçınacak şekilde düzenlenir. Koşu, atlama gibi topuk kemiğine yük bindirecek aktivitelerden kaçınılır. Kişi eğer spor yapmaya çok istekliyse yüzme ve bisiklete binme aktivitelerine çok ağrı hissetmiyorsa devam edebilir.
 • Hasta yatarken topuğunun altına yastık koyarak yatar. Yastık koyularak yapılan topuk yükseltmesi baldır kaslarını kısaltarak topuk kemiği üzerinde ki yükün azalmasını sağlar.
 • Tedavi içerisinde çok sık olarak kullanılmasa bile bazı hastalarda ortez veya ortopedik tabanlık önerilebilir. Ağrı ve inflamasyonun çok şiddetli olduğu durumlarda alçılama uygulaması da yapılabilir.

Sever hastalığı egzersizleri

sever hastalığı egzersizleriSever hastalığı egzersizleri, fizyoterapistler tarafından veya fizyoterapist gözetiminde fizik tedavi uygulamaları içerisinde yapılır. Hastalara uygulanacak sever hastalığı egzersizleri ve fizik tedavi uygulamaları şunları içermektedir;

 • Baldır kası germe egzersizleri.
 • Ayak bileği kasları kuvvetlendirme egzersizleri.
 • Ağrıyı azaltmak için ağrılı bölgeye masaj.
 • Kasların gerginliğini azalatmak için, gergin kaslara gevşetme masaj.
 • Egzersiz bitiminde ağrıyı azaltmak için 12 dakika buz uygulaması.

sever hastalığı nedirGelelim akıllarda kalan bir diğer soru olan sever hastalığı ne zaman geçer sorusuna. Hastalığın geçme süresi kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir, inflamasyonun durumu, çevre kas ve tendon yapılarının hastalıktan ne kadar etkilendiği ve kişinin yaşı, rahatsızlığın ne zaman geçeceğini belirlemektedir. Kısaca hastalığın ne zaman geçeceği ile ilgili net bir şey söylemek mümkün değildir.

Sever rahatsızlığı egzersizleri videosu;

Bu yazımızda sever hastalığının nedenleri, egzersizleri, neden olur, röntgen gerekir mi, iyileşme süresi ve tedavisi nelerdir sorularına yanıt vermeye çalıştık. Aklınıza takılanları yorum olarak bize iletebilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 4.181 defa okundu ◄ ▌█

2 Yorum

 1. Mustafa Yıldırım 2 Şubat 2018
  • admin 2 Şubat 2018

Yorum Yapın