Evde Solunum (Nefes) Egzersizleri

 

Günde binlerce kez nefes alıp veriyoruz ve bu nefesi nasıl alıp verdiğimiz yaşamımızın kalitesini etkileyebilmektedir.  Solunum sorunu yaşayan hastaların tüm yaşamında kullanabileceği kendi başına yapabileceği bazı nefes teknikleri var. Nefes egzersizlerini yaparken öncelikle rahat kıyafetler ile rahat bir zeminde yapmaya ve midenin çok dolu olmamasına dikkat edilir. Ayrıca hareketler sırasında düzenli nefes alınıp verilmeye devam edilir, nefes tutulmamalıdır.

  • Kollar vücudun önünde eller göğüs hizasında birbirine bitişik olucak şekilde kapatılır, daha sonra kolları yavaş yavaş açıp yukarı kaldırırken burundan derin bir nefes alınır, tekrar başlangıç posizyonuna dönerken nefes ağızdan yavaşça üfleyerek verilir. Kollar en son pozisyonda yine önde kapatılmış durumdadır.
  • Kaburgaların alt kısmına bir egzersiz bandı (theraband) veya çarşaf sarılır. Nefes alırken bant yavaşça gevşetilir, nefes verirken sıkılarak akciğerlerimizin alt kısmından nefesin tam çıkmasına yardımcı olunur.

theraband solunum egz

  • Sırt üstü yatış pozisyonunda kollar dirsekleri bükmeden yukarı doğru kaldırılırken yavaşça nefes alınır ve hareketin tam tersinde kollar indirirken ağızdan uzun bir şekilde alınan nefes geri verilir.
  • Eller göğüs bölgesi üzerine  konulur ve nefes alırken yavaşça göğüs şişirilir. Egzersiz sırasında nefesimizi burnumuzdan alıp iki katı sürede ağzımızdan dudaklarımızı büzerek veriyoruz.

solunum süresi1

  • Eller karın bölgesine konulur ve nefes alınırken aynı zamanda karın yavaşça şişirilir.  Egzersiz sırasında nefesimizi burnumuzdan alıp iki katı sürede ağzımızdan dudaklarımızı büzerek veriyoruz.

diyafram egzersiz

  • Ellerden biri göğüs bölgesine diğeri karın bölgesi üzerine konulur ve yavaşça nefes alınır.   Egzersiz sırasında nefesimizi burnumuzdan alıp iki katı sürede ağzımızdan dudaklarımızı büzerek veriyoruz. Nefes alırken önce göğsümüzden alıyoruz daha sonra karnımızdan alıyoruz, verirken önce karından sonra göğüsden veriyoruz. Ellerimiz ile doğru yaptığımızı hissediyoruz.

SOLUNUM ÇALIŞMASI1

  • Yere uzanıp karın üzerine (kaburgaların hemen bitip diyaframın olduğu bölge) üzerine bir kitap koyup, kitabın yükselip alçaldığını  hissetmeye çalışılır.

kitap solunum çalışması

█ ▌► Bu yazı 3.374 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın