Spondilolistezis Nedir?

Spondilolistezis ne demek  latince ftr de ve tıp dilinde nasıl kullanılır türkçe anlamı bu yazımızda. Spondilolistezisin tıp anlamı ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz. Spondilolistezisin ne demek ile ilgili olduğunuz sorulara en kısa zamanda cevap yazmaya çalışıyoruz.

Spondilolistezis

Spondilolistezis

Spondilolistezisin ne demek olduğu öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Spondilolistezisin kısaca vertebra gövdesi, altındaki vertebraya göre öne doğru kayması olarak söyleyebiliriz. Spondilolistezisin En sık başvuru  şikayeti öne eğilmede güçlüktür.

Spondilolistezis hastalığında Belde kalçalara doğru yayılan ağrı olabilir. Çocuk ve adölesanlarda spondilolistezisi tanımada ve tedaviyi planlamada genelde sadece radyografi yeterli olur. Erişkinlerde dejeneratif spondilolistezis en yaygın tipken, çocuklarda displastik ve istmik tipleri daha sıktır.

Spondilolistezisin  En çok görüldüğü yerler L5-S1 , daha sonra en çok L4-L5’de görülür.

İstmik tipte, önceden olan spondilolizisin (pars interartikülaristeki stres kırığı) üzerinden kayma veya pars interartikülariste defekt söz konusudur.

Displastik tipte lamina uzar, başlangıçta spondilolizis yoktur. Kayma arttıkça spondilolizis daha sonra eklenebilir. Kauda ekinaya bası riski daha fazladır.

Spondilolistezisin erkeklerde 2-4 kat daha sık görüldüğü bulunmuştur. Fakat kızlarda ilerleme riski daha fazladır.

Pars defekti L5’te %67, L4’te %15-30, L3’te %2 görülür.

Çocuklarda pars defekti sıklığı yaklaşık %4.5’tir. Adölesanlarda %6’dır, cimnastikçilerde ise %12’ye kadar çıkar.

Spondilolistezis nedir

Genel olarak %50’nin üzerinde kayma olan çocuklarda cerrahi füzyon gerekir. Kayma %50’nin altındaysa şikayetlerin derecesine göre tedavi belirlenir. Vücut ceketi, istirahat, aktivitelerin geçici kısıtlanması semptomları azaltabilir. %25’den az kaymalarda cerrahi nadiren gerekir.

Spondilolistezis nedir bu yazımızda bilgi vermeye çalıştık. Sizde merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz, Spondilolistezis ile ilgili olduğunuz sorulara en kısa zamanda cevap yazmaya çalışıyoruz.

█ ▌► Bu yazı 130 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın