Tarsal Tünel Sendromu

Tarsal tünel sendromu posterior tibial sinirin tarsal tünelden geçerken sıkışması sonucunda kişinin ayağında ağrı, uyuşma ve karıncalanma gibi durumlardan yakındığı bir rahatsızlıktır. Posterior tibial sinir, siyatik sinirin ayak parmaklarına uzanan dalıdır.

tarsal tünel sendromu

Tarsal tünel sendromu diğer tuzak nöropatilere göre ender görülür. Bu yazımızda tarsal tünel sendromu nedenleri, belirtileri, tedavisi, egzersizleri ve tarsal tünel sendromu fizik tedavi uygulamaları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Tarsal Tünel Sendromu Nedenleri

Bir çok neden vardır bunları kısaca sıralayacak olursak;

 • Travmalar
 • Tarsal tüneldeki benign kemik büyümeleri
 • Düz tabanlık
 • Sinir üzerindeki baskıya neden olan tibial siniri çevreleyen zarda varikoz damarlar
 • Artrit
 • Tibial sinir yakınındaki tümörler
 • Ayak bileği burkulması veya kırığı
 • Ayak bileğinde ödem
 • Şeker hastalığı

Tarsal tünel sendromu belirtileri nelerdir?

tarsa tünel sendromu belirtileri

Tarsal tünel sendromu olan insanlar ağrı, hissizlik veya karıncalanma yaşayabilir. Bu ağrı tibial sinir boyunca hissedilebilir, ancak ayak tabanında veya bileğin içinde ağrı hissetmek de yaygındır. Tarsal tünel sendromu belirtilerini kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • Batıcı ağrı
 • İğnelenme, karıncalanma
 • Hissizlik
 • Yanma hissi

Belirtiler her kişiye göre değişir. Bazı insanlar giderek ilerleyen belirtiler yaşarken bazıları aniden baş gösteren semptomlarla karşılaşırlar.

Ağrı ve diğer belirtiler genellikle fiziksel aktivite ile şiddetlenir. Fiziksel aktivitenin uzun sürdüğü durumlarda ve ileri derece rahatsızlığı olan kişilerde geceleri karıncalanma ve ağrı devam edebilir.

Tarsal tünel sendromu nasıl teşhis edilir?

Tarsal tünel sendromunuz olduğunu düşünüyorsanız, nedenini belirlemek ve durumun daha da kötüleşmemesi için bir uzman hekime görünmelisiniz.

Hekim tarsal tünel sendromunu gösterebilecek fiziksel özellikleri arayacak; ayak ve ayak bileğinizi inceleyecektir. Muhtemelen tibial sinire hafifçe vurarak bir tinel testi yapacaktır. Bu test sonucu karıncalanma veya ağrı yaşarsanız tarsal tünel sendromunu teşhisi koyulur. Ayrıca doktorunuz sinir fonksiyon bozukluğunu tespit edebilen bir test olan bir elektromiyografi (EMG) de dahil olmak üzere, altta yatan bir nedeni aramak için ilave testler isteyebilir. Kitlesel veya kemikli bir büyümenin tarsal tünel sendromuna neden olabileceğinden şüpheleniyorsa MR çektirilir.

Tarsal Tünel Sendromu Tedavisi

tarsal tünel sendromu tedavisi

Tarsal tünel sendromu tedavi edilmezse kalıcı ve geri dönüşsüz sinir hasarına neden olabilir. Sinir hasarı normal aktiviteleri ve yürümeyi zorlaştırabilir. İlerleyen durumlarda sürekli uyuşukluk, karıncalanma hissi, kuvvet kaybı ve ağrı kişileri yürüyemeyecek noktaya getirir.

Tarsal tünel sendromu nasıl tedavi edilir?

Tarsal tünel sendromunun tedavisi belirtilerinize ve ağrınızın altında yatan nedene bağlıdır. Kısaca tedavi için aşağıda ki uygulamalar yapılır.

 • İltihap durumunda sinir sıkışmasını hafifletmek ve iltihaplanmayı azaltmak için anti-enflamatuar ilaçlar (nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar da dahil) reçete edilebilir.
 • Ağrıyı azaltmak için Dinlenme, buz (Soğuk uygulama), kompresyon, elevasyon uygulanabilir. (RICE) RICE tedavisi; şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.
 • Şişmeyi azaltmak için etkilenen bölgeye steroid enjeksiyonları uygulanabilir. Bazı durumlarda ayağı hareketsiz kılmak ve siniri sıkıştıran hareketi sınırlamak için atel kullanılabilir.
 • Düz tabansanız, ayak kemerinizi destekleyen özel ayakkabılar giyilebilir.

Tarsal Tünel Sendromu Fizik Tedavi

tarsal tünel sendromu fizik tedavi

Tarsal tünel sendromu fizik tedavi uygulamaları içerisinde ağrıyı azaltmak için TENS ve soğuk uygulama yapılır. Fizik tedavi içerisinde tarsal tünel sendromu egzersizleri önemli bir yer tutmaktadır.

Tarsal Tünel Sendromu Egzersizleri

Germe egzersizleri tarsal tünel sendromu egzersizleri içerisinde önemli egzersizlerdir. Öncelikle gastrocnemius ve soleus kasının esnekliği kontrol edilir. Esnek olmayan kişilere gastrocnemius kası germe, soleus kası germe ve plantar fasya germe egzersizleri önerilir.

Gastrocnemius kası germe

tarsal tünel sendromu egzersizleri

Gastrocnemius kası germe için germek istediğiniz ayağınızı arkaya resimde ki gibi düz uzatın. Ön ayağınızı resimde ki gibi bükün ve arkadaki ayağınızın topuğunu yerden kaldırmadan 15’e kadar sayın. Bu egzersiz sırasında kollarınızı uzatarak duvardan destek alabilirsiniz. Arka ayağınızda gerilme hissetmiyorsanız arkada ki ayağınızı biraz daha geri alın. Topuğunuzu kaldırmamaya özen gösterin. Egzersizi 10 kere tekrarlayın ilerleyen zamanlarda 15 saniyelik tutma süresini 45 saniyeye tamamlayabilirsiniz.

Soleus kası germe

tarsal tünel sendromu egzersizleri

Soleus kası germe için germek istediğiniz ayağınızı arkaya resimde ki gibi bükerek uzatın. Ön ayağınızı hafif bükün arkada ki ayağınızın topuğunu yerden kaldırmadan 15’e kadar sayın. Bu egzersiz sırasında kollarınızı uzatarak duvardan destek alabilirsiniz. Topuğunuzu kaldırmamaya özen gösterin. Egzersizi 10 kere tekrarlayın ilerleyen zamanlarda 15 saniyelik tutma süresini 45 saniyeye tamamlayabilirsiniz.

Plantar fasya germe

Daha önce ki plantar fasiit egzersizleri yazımızda plantar fasya germe egzersizlerinden bahsetmiştik o yazımızı okuyabilirsiniz.

Tarsal Tünel Sendromu Ameliyatı

tarsal tünel sendromu ameliyatı

İlaçla ve tarsal tünel sendromu fizik tedavi uygulamaları ile iyileşmeyen şiddetli ve uzun süreli vakalarda, doktorunuz tedavi için tarsal tünel sendromu ameliyatı önerebilir. Bu işlem sırasında, cerrahınız ayak bileğinizin arkasından ayağının kemerine kadar bir kesi yapacaktır. Posterior tibial sinir üzerinde ki baskıyı azaltmak için etrafında ki bağlar ameliyat ile gevşetilir.

Minimal invaziv cerrahi, bazı cerrahlar tarafından kullanılır; bu yöntem ile ayak bileğinizin içine daha küçük insizyonlar yapılır. Cerrah ligamenti uzatmak için küçük aletler kullanır. Dokular tarafından sağlanan travma daha az olduğundan, komplikasyon ve iyileşme süresi daha kısadır. Tarsal tünel sendromu ameliyatı sonrası iyileşme süreci fizik tedavi ile desteklenir.

Sosyal Etiketler:
█ ▌► Bu yazı 2.244 defa okundu ◄ ▌█

2 Yorum

 1. Füsun gelenbe 9 Haziran 2018
  • admin 10 Haziran 2018

Yorum Yapın