Tenisçi Dirseği ve Tedavisi

Tenisçi dirseği rahatsızlığı el bileğinden dirseğe kadar uzanan, belli bir grup kasın aşırı kullanımına bağlı kemikte oluşan ödemi ifade etmektedir. Bu hastalığın tedavisinde, öncelikle oluşan ödem geçirilmeye çalışılmaktadır.

Tenisçi dirseği aslında entezopati (kasın tendonlar ile birlikte kemiğe tutunduğu yerin iltihabı) denilen hastalık grubunun bir parçasıdır. Bu tip hastalıklar, kaslarımızın aşırı kullanıma bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle akut dönemde iyi bir istirahat ve koruma sağlanamadığı sürece Tenisçi dirseği  rahatsızlığının kronik bir hastalık haline gelmesi muhtemel bir durumdur. Bundan dolayıdır ki bu rahatsızlığından dolayı hekime başvuran hastalar,  genelde çok uzun süredir var olan ve bir türlü geçmeyen şikayetlerle gelirler.

 • Tenisçi dirseği tedavisinde basitten daha karmaşığa doğru bir tedavi yaklaşımı ortaya konulmaktadır.
 • Öncelikle şikayetleri konservatif tedavi yöntemlerini kullanarak -ilaçlarla, istirahat atelleri( dirsekliklerle), ağrılı olan bölgenin dinlendirilmesi gibi basit yöntemlerle – geçirmeye çalışmak  tedavi yaklaşımı olarak daha kalıcı etkiler sağlamaktadır.

 • Sürekli aktif olarak kullandığımız bu kas grubumuzu yeterince koruyabilir ve istirahatini sağlayabilirsek, şikayetlerimizi daha  ileri ve zorlayıcı aşamalara geçmeden akut dönemindeyken sona erdire bilmemiz mümkündür.
 • Eğer konservatif tedavi yaklaşımları ile geçmezse bir takım fizik tedavi uygulamaları, bunlardan en çok tercih edileni  ESWT (kısaca şok dalga tedavisi, vücut dışında oluşturulan şok (basınç) dalgalarının çelik başlı bir aplikatör vasıtası ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasına dayanan girişimsel olmayan yeni bir tedavi şeklidir) uygulamalarına başlanılmaktadır. Eğer onlardan cevap alınamaz ise dirsekte ağrılı bölgeden yapılmakta olan kortizon enjeksiyonları uygulanmaktadır. Bu tedavi yaklaşımından da cevap alonamaz ise alçılama sonrasında  istirahat ve mobilizasyon  en son çare olarakta kapalı ameliyatlarla bu kası gevşetmeye kadar giden bir  programı uygulanmaktadır.

█ ▌► Bu yazı 15.056 defa okundu ◄ ▌█

6 Yorum

 1. Atakan kuru 13 Ocak 2019
  • admin 3 Şubat 2019
 2. Filiz derin 8 Ekim 2019
  • Fizyoo 11 Ekim 2019
 3. Ugr ugr 11 Ekim 2019
  • Fizyoo 11 Ekim 2019

Yorum Yapın