Ana Sayfa Latince Terimler Tenoliz Ne Demek

Tenoliz Ne Demek

278 defa okundu
tenoliz ne demek

Tenoliz ne demek latince ftr de ve tıp dilinde nasıl kullanılır bu yazımızda bu konu ile ilgili bilgilerden bahsedeceğiz. Tenoliz türkçe anlamı ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz. Merak ettiklerinize en kısa zamanda cevap yazmaya çalışıyoruz.

İng: tenolysis
Türkçe’deki farklı yazılışları: tenolizis

Tenoliz Ne Demek

Tendonu adezyonlardan (yapışıklıklardan) kurtarma ameliyatı. Tendon ve sinir onarım ameliyatlarının çoğundan sonra önerilen immobilizasyon ya da sınırlı mobilizasyon evresi tenoliz ameliyatları için geçerli değildir. Tam aksine adezyonların tekrar oluşmasını önlemek için tenoliz sonrası hemen mobilizasyona başlanmalıdır. Adezyonlar tendon tamirleri, ezilme yaralanmaları, kırıklar, enfeksiyonlar sonucu oluşabilir. Hafif ve orta ciddiyetteki adezyonlar konservatif tedaviyle genelde açılır. Ancak hastanın rehabilitasyonu ile iyileşme durmuşsa, pasif ve aktif EHA arasında büyük fark varsa tenoliz yapılması düşünülebilir. Tendon ve pulley bütünlüğünün sağlam, ilgili eklemlerin normal esneklikte olduğu durumlarda tenoliz çok iyi sonuç verir.

Örnekler: Fleksör tenoliz ile fleksör tendon çevresindeki adezyonlar temizlenir.

tenoliz

Bu yazımızda latince de sıklıkla kullanılan tenoliz ne demek ne için kullanılır bunun hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sizde tenoliz ftr tıp ve latince anlamı ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin