Uzunluk ölçümleri

Uzunluk ölçümleri alt ve  üst ekstremitelerimizde ki kemiklerin  uzunluklarında olan degişiklikleri saptamak, diğer tarafımız ile karşılaştırmak amacıyla yapılmaktadır. Vücudumuzun boy uzunluğu alt ekstremiteler (bacaklarımız), gövdemiz, boynumuz ve baş uzunluklarımızın toplamına eşittir. Uzunluk ölçümü terzilikte ölçü almakta kullanılan, genellikle 1,5 metre uzunluğunda şerit metreler olarak bildiğimiz mezuralar yardımıyla yapılmaktadır. Uzunluk ölçümleri hem ayaktayken anatomik pozisyonda hem de otururken ya da yatma pozisyonunda yapılabilmektedir.

Üst Ekstremite Uzunluğu Ölçümü

Üst ekstremitenin uzunluğu akromion umuz ile elimizin en uzun parmağının ucu arasında kalan uzaklıktır. Üste ekstremitenin uzunluğu anatomik pozisyonda ki gibi  kollarımız gövde yanında dururken ayakta yapılmaktadır.

Kol: Ölçüm yapılırken omuzlar yanda dirsekler olekranonun kolayca bulunabilmesi için  fleksiyon pozisyonunda, ön kollar yereparalel olmalıdır. Akromion ile olekranon arasindaki uzaklık ölçülmektedir. (Resim 1- a)

Ön Kol: Olekranon ile radiusun stiloid çıkintisinin distali arasındaki uzaklık ölçülmektedir.Pozisyon kol ile birebir aynıdır. Yere paralel olan ön kolların avuçları karşılıklı birbirine bakacak şekilde pozisyonlandıktan sonra olekranon ve radius çıkıntısının arasındaki mesafe ölçülür. (Resim 1-c)

El:  Radiusun stiloid çıkıntısının distali ile 3. par mağin ucu arasındaki uzaklık ölçülmektedir. Pozisyon kol ve önkol ile aynıdır.  Parmaklar hafif abduksiyon ve tam ekstansiyondayken elin dorsalinden ölçülür .

NOT: Ayrıca boy uzunluğu hakkında fikir edinmek amacıyla kulanç uzunluğuna bakılmaktadır.  Kulaç uzunluğu ölçülürken sırt tam duvara dayalı kollar yere paralel bir şekilde yanlara açık elin sırtı duvara temas ederken yapılmaktadır. Kulaç uzunluğu ölçümünde sırt  duvara dayanmış,
mezura ile iki elin orta parmak uçlari arasında ki uzaklık ölçülür.

Kulaç uzunluğu ölçümü boy hakkında fikir edinmek için yapılmaktadır.

Alt Ekstremite Uzunluğu Ölçümü

Alt ekstremitenin uzunluğunu ölçerken ilk olarak  kalça eklemi ile yer arasındaki uzaklığa bakılır.

Bacak uzunluğu ölçümünde  ise spina iliaca anterior superior (SİAS)  veya umblikus ile medial malleol arasındaki uzaklığa bakılmaktadır. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli  medianokta vel malleol çıkıntılarını doğru bir şekilde tespit etmektir.

Bacak uzunluğu ölçümünde spina iliaca anterior superiyolardan medial malleole yapılan ölçüm bazen hatalı ölçülmektedir.

Bacak Uzunluğu Ölçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Bacak uzunluğunun ölçümünde başlangıc noktası pelviste olduğundan pelvisteki herhangi bir  rotasyon veya lateral tilt ölçümde farklılıklara neden olabilmektedirler.
  • Pelvik rotasyon  ve lateral pelvik tilt varlığında umblikus ile spina iliaca anterior superior arasındaki uzaklık, sağ ve sol tarafta ölçülerek  uzunluk farkı kontrol edilmelidir.
  • Sağ ve sol taraf arasında herhangi bir fark varsa, pelvisteki rotasyon ve lateral tilti düzeltilir ve daha dikkatli bir ölçüm yapılır.
  • Uzunluk ölçümü yatar pozisyonda yapılacaksa, pelvis ve bacaklar düzgün, parmak uçları yukarı bakacak pozisyonda tutulmalıdır.
  • Alt ekstremite kısalıklarında, en doğru sonuç veren en iyi ölçüm ayakta yapılandır.

  • Daha önce geçirilmiş trafik kazası, ateşli silahla yaralanma, parçalı kırık öyküsü femurda yada tibia da uzunluk farkına neden olabilmektedir.
  • Kısa olan bacağın altina yarım cm’lik, 1 cm’lik t,2 cm’lik bloklar yerleştirilir ,pelvisin her iki taraf seviyesi eşitlenmeye çalışılır.
  • Pelvis seviyesini eşitleyen, düzelten yükseklik    ne kadar ise,  ekstremiteler arasındaki uzunluk farki o kadardır.

Uyluk: Ölçüm yapılan kişi, ayaklarını yatak kenarından sarkıtarak oturur. Patellanın proksimal kenarı ile inguinal bağın orta nokta si arasındaki uzaklık ölçülür.

Bacak: Bacak ölçümü yapılırken ölçüm yapılacak kişi ayakta durur, tibial plato ile yer arasındaki mesafe mezura yardımıyla ölçülür.

Ayak: Topuk ile en uzun parmak arasındaki uzaklık lateralden  mezura yardımıyla ölçülür.

 

 

█ ▌► Bu yazı 1.928 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın