Ana Sayfa Egzersiz Vertigo egzersizleri formu resimli anlatım

Vertigo egzersizleri formu resimli anlatım

707 defa okundu

Vertigo egzersizleri formu resimli anlatım

Bu yazımızda vertigo için evde uygulayabileceğimiz temel vertigo egzersizlerini inceliyoruz.

 • Tıpta genel olarak baş dönmesi vertigo olarak adlandırılmaktadır. Vertigo;  daha sık iç kulaktaki sorunlar sebebiyle aynı zamanda iç kulağı etkileyen bazı hastalıkların bir belirtisi olarak  baş dönmesi hissi şeklinde yaşanan rahatsızlıktır.
 • Kulak burun boğaz ya da nöroloji uzmanları tarafından  değerlendirilen ve tedavi edilen baş dönmesi ve dengesizlik yakınmalarını  bazen ilaçlarla ve cerrahi girişimlerle tamamen iyileştirmek  mümkün olmayabiliyor.
 • İç kulakta ki serbest yüzen cisimcikler önemli bir vertigo nedeni olabilmektedir ve yapılacak bir takım özel baş hareketleriyle tedavi edilebilmektedir. İç kulakta serbest cisimciklerin hareketini azaltmak için manevralarla birlikte yine çeşitli göz alıştırma egzersizleri de uygulanabilmektedir. Tedavi de genel amaç;  fizyoterapistler eşliğinden yapılan bir takım manevralar sayesinde iç kulakta ki yarım daire kanalına düşen karbonat kristallerinin tekrar iç kulak kanalına dönmesidir.
 • Başlıca vertigo belirtileri arasında baş dönmesi genelde görülmekle birlikte; denge kaybı, kusma, mide bulantısı da görülebilir. Bunun yanında bazı hastalar sarhoşluk hissi duyabilir, dengeli duramama ve bayılacak gibi olma hissi yaşabilirler.
 • Sürekli baş dönmesi korkusuyla yaşayan vertigolu hastalar kendilerini doğal yaşamdan soyutlamaktadırlar.  Vertigoya iyi gelen egzersizleri denemekten korkulmamalıdır.
 • Yapılabilecek bir sürü egzersiz arasından sizler için; denge sisteminizi kuvvetlendirecek, gün içerisinde yatarken, otururken, ayakta ve hareket halinde iken rahatlıkla ve korkmadan yapacağınız, size en fazla fayda sağlayacak,  belirtiler başladıktan sonra rahatsızlığımızı ilerletmeyecek belirli egzersizlere bu formumuzda yer verdik. Bu egzersizleri yapmadan ya da birilerine tavsiye etmeden önce egzersiz konusunda uzman olan fizyoterapistlere danışabilirsiniz. 🙂

 

Egzersizler uygulanırken dikkat edilmesi gereken temel durumlar;

 • Denge egzersizleri sert, düzgün, düzensiz, hareket eden temas yüzeylerinde tekrarlanabilir.
 • Egzersizler yapılırken, formdaki egzersizleri uygulayan kişi baş dönmesi nedeniyle düşme riski ile karşı karşıya kalabilir. Egzersizleri güvenli bir ortamda yapmaya çalışın.
 • Egzersizlerin yoğunluğunun kademeli olarak artırılması gerekir.
 • Eğer yaptığınız egzersizler arasında  birden fazla hareketin vertigoya sebep olduğunu görürseniz önce sadece 2 hareketi yapın. Vertigo azaldıkça egzersizinize 1-2 hareket daha ekleyin.

 

Vertigo için evde yapabileceğiniz temel egzersizler

Vertigo için hastalara verebileceğimiz egzersiz, bilgilendirme dokümanı

Not: Takipçilerimizin taleplerini sayfa sonunda yer alan yorumda belirtmesi halinde HD kalitedeki hali mail adreslerine gönderilecektir.

 • Vertigo rehabilitasyonu  başlıklı yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin