Williams ve Mckenzie Egzersizleri

Williams ve mckenzie egzersizleri nelerdir?  Williams egzersizleri ve mckenzie egzersizleri kimler tarafından oluşturulmuştur ve hangi tip hastalarda kullanılabileceğinden bahsedeceğiz.

Egzersiz tiplerini üç ana başlıkta incelediğimizde karşımıza şu sonuç çıkar:

1- Eklem hareket açıklığı egzersizleri

2-Kuvvet ve dayanıklılık egzersizleri

A) Kuvvet Artırıcı Egzersizler
-İzometrik Dirençli Egzersizler
-İzotonik Egzersizler
-İzokinetik Egzersizler
-Fleksiyon Egzersizleri (Williams Egzersizleri)
-Ekstansiyon Egzersizleri (McKenzie Egzersizleri)

B) Dayanıklılığı Artırıcı Egzersizler

3- Koordinasyon ve Kontrol Egzersizleri

Görüldüğü üzere Williams egzersizleri ve McKenzie Egzersizleri kuvvet artırıcı egzersizlerdendir. Her ikisi de bel bölgesindeki ağrıya farklı yöntemlerle çözüm bulur. Şimdi ayrı ayrı bu egzersizleri inceleyelim.   

WİLLİAMS EGZERSİZLERİ

Bir diğer ismi Fleksiyon Egzersizleridir.
Dr. Paul C. Williams tarafından tanımlandıkları için literatüre bu isimle geçmiştir. Dr. Williams 1937 yılında kronik alt sırt ağrılarına ve sıklıkla görülen lordoz artışı ile oluşan bel problemlerine, çeşitli kasları kuvvetlendirip çeşitli kas gruplarını gererek çözüm bulmak için toplam altı egzersiz tanımlamıştır.

Bu egzersizlerin çalışma mekanizması intervertebral foramende sıkışan ve ağrıya neden olan sinirlerin rahatlatılması üzerinedir. Fleksiyon hareketleri ile birlikte intervertebral foramenlerde açılmalar oluşur ve bu açılmayı takiben sinirler üzerindeki baskı azaltılmış olur. Bu sayede de özellikle bel ve yanında seyreden bacak ağrılarında azalmalar görülür.

Egzersizlerin diğer amaçları ise artmış lordozu azaltmak, vertebraların arkasında uzanan yapıların gerginliğini azaltmak ve hastanın aktivite  seviyesini geliştirmektir.

Bu egzersizler ile abdominal ve gluteal kaslar kuvvetlendirilir aynı zamanda lumbar ekstansör ve kalça fleksör kasları gerilir. Bu sayede ön ve arka kas grupları arasındaki dengesizlik giderilmeye ve ağrı azaltılmaya çalışılır.

Williams fleksiyon egzerszileri genellikle faset eklem problemi olan hastalarda tercih edilir. Her hasta bu egzersizlere uygun olmayabilir. Bu yüzden hasta seçimi çok önemlidir.

Egzersizler sırasında hastada ağrıda artış meydana geliyorsa, belirgin disk patolojisi varsa bu hastalarda uygulanması önerilmez.

MCKENZİE EGZERSİZLERİ

Bir diğer ismi de Ekstansiyon Egzersizleri olan bu egzersizler ise 1956 yılında McKenzie tarafından geliştirilmiştir.
Bel ve boyun ağrılı hastalarda özellikle bu ağrının mekanik bel ağrısı ise oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.
Bazı hastalarda Mckenzie Ekstansiyon Egzersizleri ile ağrı tamamen yok olurken bazı hastalarda büyük oranda azalma görülmüştür.

Egzersizlerde ki amaç var olan ağrının oldukça azaltılması, yayılan bir ağrı ise merkezileştirilmesi, küçültülmesi ve minimum rahatsızlık seviyesine indirilmesidir.
Hastaların toleransına ve hastalığın şiddetine bağlı olarak her gün, günde belli zamanlarda, gün aşırı uygulanabilen etkili egzersizlerdir.

Bu egzersizlerle birlikte paraspinal kaslar kuvvetlendirilir. Lordoz korunarak omurga disklerinde oluşan basınç azaltılır.

Bu yazımızda Williams egzersizleri ve mckenzie egzersizleri konusundan bahsettik. Sizde merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 1.350 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın